نخستین نشست خبری مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی البرزدر سالن جلسات این اداره برگزار شد

 

به گزراش پستچی نیوز و به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز، ناصر مقدم در این نشست، ضمن تبریک سال نو ، با نکوداشت یاد و خاطره شهدای هسته ای، روز ملی فناوری هسته ای را گرامی داشت.

وی ضمن اشاره به برنامه های عملیاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز برای تحقق و گسترش گفتگو و اعتلای حقوق فرهنگی گفت: برنامه های ما برشی از برنامه های جناب آقای صالحی به مجلس است.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در ابتدای سخنانش با اشاره به نامگذاری سال ١٣٩٧ از سوی مقام معظم رهبری گفت: همه افراد جامعه باید در ترویج مصرف کالای ایرانی و فرهنگ سازیِ این امر تلاش داشته باشند. اصحاب رسانه به عنوان چشم بینای حوزه فرهنگ و هنر در جهت ترویج مصرف کالای ایرانی و فرهنگ سازی در این راستا تلاش مضاعفی داشته باشند. ما نیز به عنوان دستگاه فرهنگی باید بتوانیم در زمینه گفتمان سازی مصرف کالای ایرانی کمک کنیم و جامعه را در این مسیر هدایت کنیم. البته با الزامات خاص خود که باید در تولید آن مدنظر قرار گیرد.

این مسئول به رویکرد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که توسط دکتر صالحی وزیرفرهنگ و ارشاد اسلامی به مجلس شورای اسلامی ارائه شده است، اشاره کرد و افزود: یازده رویکرد در راستای تحقق اهداف فرهنگی نظام و تحقق برنامه های دولت تدبیر و امید توسط وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به مجلس شورای اسلامی ارائه داده است. برنامه محور بودن فعالیت ها نخستین رویکرد ما خواهد بود. سعی خواهیم کرد هر ساله به تبع برنامه های عالی مقام وزارت برنامه های سالانه را تدوین کنیم و بر روی آن برنامه ها حرکت کنیم.

برنامه‌های اداره کل البرز برشی از برنامه‌های وزیر است

مقدم ادامه داد: مهمترین بحث این است که برنامه ها براساس یک افق و دید خاص که برنامه ریزی شده پیش ببریم. بر این اساس سال قبل برنامه های عملیاتی را برای تحقق برنامه های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تدوین کردیم که این راه عملی برای چهار سال آینده است. برنامه های عملیاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز برای تحقق و گسترش گفتگو و اعتلای حقوق فرهنگی است. برنامه های ما برشی از برنامه های جناب آقای صالحی به مجلس است.

اعتبار سالانه بیش از ۶میلیارد، هزینه فعالیت فرهنگی ۵٠ میلیون تومان!

وی در خصوص کمبود اعتبارات فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز گفت: متاسفانه اعتبارات فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سال گذشته در حد صفر بود. باتوجه به ترمیم اعتباراتی که سال گذشته انجام گرفت، این اداره تقریبا ۶ میلیارد و چهارصد میلیون تومان اعتبار داشت که از این مبلغ ۵٠ میلیون تومان برای فعالیت های فرهنگی- هنری در نظر گرفته شده و الباقی برای پشتیبانی است. ساختمان، نگهداری، پرسنل، آب، برق، گاز و… از جمله موارد پشتیبانی است. اعتبارات استان در سال گذشته ۵٠ میلیون تومان بوده است. امیدواریم سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان به بحث فرهنگ و هنر عنایت داشته باشد و یک تجدید نظر جدی در اعتبارات داشته باشد تا بتوانیم برنامه هایی که پیش بینی کردیم، عملیاتی کنیم.

انجمن آثار و مفاخر فرهنگی تاسیس می‌شود

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز توجه متوازن به اجرای برنامه ها در حوزه های مختلف فرهنگی، هنری، قرآنی و دینی را دومین رویکرد اداره کل اعلام کرد و افزود: سعی ما بر این است که در تمامی حوزه ها به صورت متوازن فعالیت هایی داشته باشیم.

سومین رویکرد نیز توجه به توسعه و قانونی کردن تشکل های غیر دولتی در حوزه فرهنگ و هنر خواهد بود. انجمن ها، خانه ها و موسساتی را داریم که در حوزه فرهنگ و هنر فعالیت می کنند. در نخستین اقدام قطعا برای تقویت آن ها از آن ها حمایت خواهیم کرد و در وهله ی دیگر به قانون مند شدن آن ها کمک خواهیم کرد. عمدتاً این مراکز ثبت نشدند و به صورت غیر ثبتی فعالیت می کنند. در استان البرز انجمن آثار و مفاخر فرهنگی نداریم که قطعا در سال جاری شکل خواهد گرفت.

برگزاری نخستین جشنواره فرهنگی- هنری اقوام دینی البرز

این مسئول در ادامه خاطرنشان کرد: چهارمین رویکرد اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز در سال ١٣٩٧ خلاقیت و ابتکار در برنامه های جدید خواهد بود. در این مهم برنامه هایی که قبلا کم اجرا شده و یا اصلا اجرایی نشده اند را با ایده هایی که از سوی همکاران و علاقمندان دریافت خواهیم کرد، اجرایی کنیم. امسال برای نخستین بار اولین جشنواره فرهنگی- هنری اقوام ایرانی را در استان البرز برگزار خواهیم کرد. جشن شایستگان فرهنگ و هنر، نکوداشت برجستگان فرهنگی- هنری و دینی را جزء برنامه هایی است که اجرا خواهد شد.

مقدم افزود: مشارکت اصحاب صاحب نظر و مجرب در تصمیم گیری های کلان فرهنگ و هنر پنجمین رویکرد خواهد بود. شیوه نامه این مهم نیز در حال تکمیل شدن است که تا پایان اردیبهشت ماه اجرایی خواهد شد. تشکیل کارگروه های فرهنگ و هنر یا خانه های فکر از همه ی رشته های مرتبط با اداره کل مانند موسیقی، شعر، کتاب، نمایش و… و حوزه های اجتماعی که به نوعی با ما مرتبط هستند مانند حوزه بانوان، ارزش های دینی و… کارگروه ها و اتاق های فکر تشکیل خواهد شد و فعالیت را شروع خواهند کرد.

پیشرفت در حوزه فرهنگ، مستلزم تعامل سازنده با سایر نهادها است

وی تقویت و ارتقای اعتماد اجتماعی و جایگاه سطح اداره کل را رویکرد بعدی اعلام کرد و گفت: باید جایگاه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز را تقویت کنیم و این اداره را به عنوان تنها مرجع رسمی حاکمیت در حوزه فرهنگی معرفی کنیم. اعتماد به این اداره باید جذب شود و ما نیز باید نظارتمان را بر مراکز و حمایت هایمان را از تشکل های فرهنگی- هنری فعال در استان بیشتر کنیم.

هفتمین رویکرد نیز تعامل سازنده با مقامات ارشد، نمایندگان مجلس و دستگاه های نظارتی است. معتقد هستم اگر می خواهیم در حوزه فرهنگ پیشرفتی داشته باشیم و این پیشرفت ملموس باشد، همه باید دست به دست بدهند و نقطه نظرات همه را داشته باشیم.

فعالیت‌های فرهنگی و هنری در یک فضای آرام و دور از تنش برگزار شود

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز هشتمین رویکرد را توجه ویژه به شهرستان های تابعه دانست و افزود: استان را نباید تنها شهر کرج بدانیم، بلکه استان البرز شامل چندین شهرستان است که شهرستان های بزرگ و کوچک همه باید از اعتبارات و امکانات فرهنگی برخوردار باشند. یکی از این موارد می تواند اجرای برنامه های استانی در شهرستان های تابعه باشد تا مردم آن شهرها هم بتوانند از این امکانات استفاده کنند.

نهمین رویکرد نیز اجرای سیاست ها و برنامه های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سطح استان با کمترین حاشیه خواهد بود. سعی ما بر این است که همه ی حواشی که ممکن است در حوزه فرهنگ و هنر به وجود آید با توجه و هم افزایی که خواهیم داشت به حداقل برسانیم و امیدواریم سیاست های فرهنگی دولت را در استان اجرایی کنیم. معتقد هستم فعالیت های فرهنگی و هنری باید در یک فضای آرام و با آرامش کامل و دور از تنش برگزار شود.

از زیرساخت‌های استان در حوزه فرهنگ و هنر استفاده کنیم

این مسئول استفاده از نیروهای مستعد درون سازمانی و استفاده از زیرساخت های استان را دو رویکرد پایانی عنوان کرد و افزود: سعی خواهیم کرد از بیرون کسی را در مجموعه اداره کل برای فعالیت نداشته باشیم و از توانمندی نیروهای خودمان استفاده کنیم و این کار را در مدت سه ماه گذشته انجام دادیم. همه ی معاونین، روسای شهرستان ها و مسئولان ما از داخل مجموعه انتخاب شدند و بعد از این هم این اتفاق خواهد افتاد.

آخرین رویکرد استفاده از زیرساخت های استان در حوزه فرهنگ و هنر است که بعضا به جهاتی معطل باقی مانده اند و زمینه آن فراهم شده که امیدواریم بتوانیم از امکانات سخت افزاری استان استفاده کنیم.

مقدم در پایان سخنانش به برگزاری سه ماه یکبار جلسات رسمی با اصحاب رسانه اشاره کرد و گفت: از اصحاب رسانه انتظار داریم که به یاری مجموعه اداره کل بیایند تا بتوانیم مسائل فرهنگی- هنری را با هم پیش ببریم و ایرادات و اشکالات را از سوی اصحاب رسانه به عنوان چشمانِ بینای اداره کل رفع کنیم و بتوانیم خدمات بهتری را به اصحاب محترم فرهنگ، هنر و رسانه ارائه دهیم.

ارسال پاسخ