گلایه‌های فعالین سیاسی کردهای اصلاح طلب به رئیس جمهور

پستچی نیوز

باسمه تعالی

خداوند احوال هیچ قومی را دگرگون نسازد ، مگر آنکه «خوددگرگونی» در آنان حاصل شود .

جناب آقای دکتر حسن روحانی
مقام محترم ریاست جمهوری
با سلام و ادب و احترام

نظم مستقر « جمهوری اسلامی » با اتکا بر دو مؤلفه ی « جمهوریّت » و « اسلامیّت » ، پروسه ی «مردمسالاری دینی » را تبدیل به پروژه ای در حال پیشرفت روزافزون و نمادی برای حکومت داری در منطقه و جهان نموده و ادامه ی این روند در گروی « شهروند پنداری » همه ی ایرانیان فارغ از رنگ و نژاد و مذهب و قبیله است .
همانگونه که مستحضرید ، کردها و اهل سنت ایران ، در دوازدهمین دوره ی انتخابات ریاست جمهوری « سنگِ تمام گذاشته » و با رأی ۷۳ درصدی خود ، بیشینه توان و یارای مشارکت مدنی خویش را در حمایت از اصلاحات ، تحول و اعتدال نشان داده و عملیاتی نمودند و جنابعالی نیز در ایام تبلیغات انتخاباتی به جدّ عهد نمودید که از اقوام و مذاهب مختلف ایرانی در بخشهای مختلف ترکیب کابینه و دولت استفاده نمایید و متخصصان و نخبگان کرد و اهل سنت را قدر داده و بر صدر نشانید .
حال که از لیست افراد کابینه رونمایی شده و عدم حضور کردها و اهل سنت در آن جمع ، آشکارا گردیده ، ضمن گلایه ی جدی از این موضوع ، با در نظر گرفتن محدودیت های آن مقام محترم و وضعیت کشور ، این مسأله را پذیرا شده امّا چند موردی را به عرض جنابعالی میرسانیم .
ما امضاءکنندگان این مکتوب ، به جدّ خواستار تغییرات اساسی و بنیادین در نگرش ساختار قدرت نسبت به کردها و اهل سنت ایرانی بوده و خواهان نگاه شهروندیِ برابر به آنها همچون سایر ایرانیان و برداشتن نگاه صرفاً امنیتی به مناطق کرد و اهل سنت نشین ایران هستیم .
رأی بالای مردمان ما ، به جنابعالی رأی به تغییر و تحول بوده است و این رأی بالا ، خنثی نبوده و حاوی پیامهای پنهان و آشکار بسیاری ست . این رأی ، رأی به تغییرات اساسی مدیریتی – در وجه کلان و خُرد – در این مناطق و نیز پاسداشت همه جانبه ی فرهنگ و هویت قومیتی ومذهبی در این بخش ها از ایران اسلامی ست.
این سونامی رأی کردها و اهل سنّت به دکتر حسن روحانی ، رأی به استفاده از نخبگان و متخصصان شایسته و بایسته ی کرد — شیعه و سنی — و اهل سنتِ سالم ، اصلاح طلب ، تحول خواه و متعهد به عنوان معاونت های وزرا در تمامی وزارت خانه ها — حساس و غیر حساس –، سفرا ، استانداران ، فرمانداران ، رؤسای ادارات و دانشگاهها و خلاصه مدیریت های حوزه های گوناگون بومی و کشوری ست .
ما خواستار نگاهی از گونه ی « تبعیض مثبت » به این مناطق و ایجاد زیرساخت های اساسی برای جهش های اقتصادی و عمرانی در زمینه های گوناگون هستیم .
و به عنوان کوته نکته ی پایانی آنکه ، کردها و اهل سنت با آنکه همیشه پایگاه رأی ثابتی برای اصلاح طلبان و اعتدالیون بوده اند ، امّا عقد اخوت همیشگی با آنان نبسته و در صورت عدم عملیاتی شدن وعده ها ، در انتخاباتهای دیگر نامهربانی ها و نامردمی ها را جبران خواهند کرد و صد البته از خداوندگار متعال می خواهیم که اینگونه نشود .
موفقیت و سربلندی جنابعالی در تحقّق شعار ، « ایران برای همه ی ایرانیان و همه ی ایرانیان برای ایران » ، آرزوی قلبی همه ی کردها و اهل سنت ایران است .

والسلام علیکم و رحمه الله

 

۱ » دکتر جلال جلالی زاده
۲دکترعبدالله رمضان زاده
۳محمدآزاد جلالی زاده
۴دکتر جمال مشتاق
۵دکتر عثمان عزیزی
۶ دکترفرزاد حاجی میرزایی
۷ دکتر خالد توکلی
۸دکتر سیدهاشم هدایت
۹ دکتر جلیل امیدی
۱۰دکتر امیر فرامرزی
۱۱دکتر شعبان سپهر
۱۲ سید معروف صمدی
۱۳ مهندس مرتضی زرین گل
۱۴سید مسعود حسینی
۱۵ مختار زارعی
۱۶ دکتر هادی نقدی
۱۷-مهندس بهزاد قوامی

 

ارسال پاسخ