بیانیه جمعیّت زنان مسلمان نواندیش استان گیلان به مناسبت لغو مراسم روز جهانی زن

بسم الله الرحمن الرحیم  «الَّذِینَ یَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَیَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ أُولَئِکَ الَّذِینَ هَدَاهُمُ اللَّهُ وَأُولَئِکَ هُمْ أُولُو الْأَلْبَابِ» حادثه تکان‌دهنده‌ جلوگیری از سخنرانی و لغو مراسم روز جهانی زن در شهر رشت که با دعوت از دو فعال حوزه زنان “سرکار خانم فریده غیرت” وکیل پایه یک دادگستری و عضو اسبق کانون وکلای مرکز و “سرکار

کد خبر : 10371
تاریخ انتشار : شنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۸:۴۳
بیانیه جمعیّت زنان مسلمان نواندیش استان گیلان به مناسبت لغو مراسم روز جهانی زن

بسم الله الرحمن الرحیم

 «الَّذِینَ یَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَیَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ أُولَئِکَ الَّذِینَ هَدَاهُمُ اللَّهُ وَأُولَئِکَ هُمْ أُولُو الْأَلْبَابِ»

درآستانه روز جهانی زن، درست در زمانی که زنان جهان تلاش دارند تا به انعکاس پیشرفت‌ها و دستاوردها، کنش‌های شجاعانه و عزم راسخ‌شان بپردازند و صدای آهسته نیمی از جامعه را، به آوایی رسا و غیرقابل خاموش شدن؛ تبدیل کرده و مطالباتشان را به گوش جهانیان برسانند، در شهر رشت شاهد وضعیت دیگری بودیم.

حادثه تکان‌دهنده‌ جلوگیری از سخنرانی و لغو مراسم روز جهانی زن در شهر رشت که با دعوت از دو فعال حوزه زنان “سرکار خانم فریده غیرت” وکیل پایه یک دادگستری و عضو اسبق کانون وکلای مرکز و “سرکار خانم پرستو سرمدی” محقق و پژوهشگر و عضو شورای مرکزی جمعیت زنان مسلمان نواندیش در شرف برگزاری بود، موجبات حیرت جامعه زنان را فراهم آورد.

در پی لغو اجباری برنامه‌ی بزرگداشت روز جهانی زن، جمعیت زنان مسلمان نواندیش استان گیلان ذکر چند نکته را حائز اهمیت می‌داند:

۱. جمعیت زنان مسلمان نواندیش یک حزب شناخته شده و  قانونی در کشور و استان بوده و در چارچوب قانون ماده ۱۰ احزاب فعالیت نموده و خود را ملزم به رعایت تمامی موازین قانونی می‌داند. لذا جهت برگزاری هرگونه برنامه روال اخذ مجوزها را از مراجع ذی‌صلاح کسب می‌نماید. در خصوص این برنامه نیز طبق مجوز اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و اداره ارشاد شهرستان رشت، برگزاری برنامه در سالن مجتمع فرهنگی هنری خاتم الانبیاء بلامانع و کاملاً قانونی بوده است. ضمن آنکه برای برقراری امنیت بیرون سالن وفق مقررات، از طریق اداره ارشاد شهرستان و هم از طریق این حزب در موعد مقرر اقدام به درخواست اخذ مجوز از فرمانداری شهرستان رشت نموده است. علی‌رغم پیگیری‌های مکرر و مستمر فعالان این حزب قانونی ، صدور مجوز برقراری امنیت این مراسم تا دقایق آخر به تعویق افتاد و عملاً تا قبل از برنامه صادر نشد.

۲. در ساعات منتهی به برگزاری برنامه، فشارهای شدید وارده از سوی گروه‌های خاصی که سبقه ی آشنایی برای فعالان سیاسی استان دارند، قوت گرفته به طوری که با حضور در جلوی مجتمع خاتم الانبیاء و داخل آن پیش از شروع مراسم با اعمال خشونت از ورود اعضای جمعیت زنان به داخل سالن ممانعت به عمل آورده و تهدید نمودند که ابایی از انجام رفتارهای خارج از چارچوب شرع و اخلاق و قانون ندارند!

۳. اعضای جمعیت زنان مسلمان نواندیش گیلان با توجه به جمیع شرایط و برای حفظ امنیت میهمانان و سخنرانان برنامه خود، در غیاب نهادهای ذی‌ربط امنیتی که موظف به تامین امنیت و انجام وظایف قانونی خود بودند، صلاح دانست تا عملاً لغو اجباری برنامه را بپذیرد و جهت خودداری از درگیری های بیشتر محل را ترک نماید.

۴. درحالی که تنها چند ساعتی از سفر ریاست جمهوری به استان گیلان نمی‌گذشت، و وی در نشست خبری خود روز جهانی زن را گرامی داشت، انتظار می‌رفت نهادهای قانونی مرتبط، ضعف عملکرد خود را با حمایت های قاطع‌تری از یک تشکل قانونی برای اجرای برنامه‌ای قانونی جبران نموده و با مدیریت به موقع اجازه‌ی خشونت‌طلبی به عده‌ای مشخص و آشنا را نمی‌دادند.

۵. اینگونه رفتارها بار دیگر ثابت می‌کند که زنان برای عده‌ای در ایران مساله‌ای اساسی هستند و جز به خروج کامل آنها از عرصه‌های مختلف اجتماعی راضی نشده و با هر اقدامی تلاش می‌کنند این هدف را دنبال نمایند و مشخص نیست تا چه زمانی گروه‌های فشار این چنینی که اعتقادی هم به آزادی بیان مصرح در قانون اساسی ندارند، قدرت خواهند داشت که در ازای چنین عملکردهایی به‌هیچ مرجع قانونی پاسخگو نبوده و هر آنچه می‌خواهند انجام دهند و برای برنامه‌ی برگزار نشده نسخه بپیچند و به انگ‌زنی‌های واهی بپردازند و قانون را به تحقیر و تمسخر بگیرند؟

در پایان جمعیت زنان مسلمان نواندیش استان گیلان ضمن تقبیح و محکوم کردن چنین اقدامات خارج از اخلاق و قانون، به عنوان بخشی از زنان فعال جامعه مطالبه می‌کند که حمایت از زنان تنها در کلام کافی نبوده و در چنین مواردی نیاز به اقدامات قاطع و شفاف در چارچوب قانون توسط متولیان امر می‌باشد و از تمامی دستگاه‌های مسئول و علی‌الخصوص استاندار محترم، ساعی و پرتلاش دولت تدبیر و امید به عنوان رئیس شورای تامین استان می‌خواهد در پاسداری از قانون مستحکم بوده و با مقاومت در برابر زیاده‌خواهی افراطیون، برای سلب حقوق شهروندی مردم بیش از گذشته جدیت نشان دهند و با پیگیری  هرچه سریع‌تر نسبت به برخورد با این عده موسوم به خودسر و قانون‌شکن اقدام کرده و نتایج آن‌ را به اطلاع افکار عمومی برسانند.

همچنین لازم است از تمام مهمانانی که زحمت حضور در مراسم را متقبل شده و با درهای بسته مواجه شدند عذرخواهی نموده و آرزو کنیم که روزی فرا رسد که معیار همه‌ی افراد در جامعه اسلامی پایبندی به قانون و دوری از زورگویی و ظلم به همنوع باشد!

برچسب ها :