بازنگری طرح هادی روستایی یک ضرورت است

فرماندار رشت با تأکید بر حفظ بافت روستایی گفت: بسیاری از طرح‌های هادی روستایی نیازمند بازنگری هستند. به گزارش پستچی نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان از رشت، علی فتح اللهی، فرماندار شهرستان رشت در ویژه برنامه روز روستا با بیان اینکه روستا‌ها قطب تولید محصولات کشاورزی در کشور هستند، گفت: هیچ سفره‌ای باز

کد خبر : 11803
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۷
بازنگری طرح هادی روستایی یک ضرورت است

فرماندار رشت با تأکید بر حفظ بافت روستایی گفت: بسیاری از طرح‌های هادی روستایی نیازمند بازنگری هستند.

به گزارش پستچی نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان از رشت، علی فتح اللهی، فرماندار شهرستان رشت در ویژه برنامه روز روستا با بیان اینکه روستا‌ها قطب تولید محصولات کشاورزی در کشور هستند، گفت: هیچ سفره‌ای باز نمی‌شود مگر اینکه ماحصل تلاش و زحمات روستاییان در آن موجود باشد.

او با بیان اینکه در مباحث تولید، اشتغال و توسعه پایدار باید روستا‌ها در اولویت توجه قرار گیرند، افزود: جهت حفظ و صیانت از مباحث تولیدی در حوزه‌های مختلف کشاورزی و فعالیت‌های مرتبط، باید نگاهی بسیار متفاوت‌تر از پیش به روستا‌ها داشته باشیم.

فرماندار رشت با برشمردن دلایلی چند در خصوص افزایش ارزش افزوده اراضی و ملک در روستا‌های این شهرستان در سال‌های اخیر اظهار داشت: وضعیت آب و هوایی مطلوب، نزدیکی به مرکز کشور و توسعه راه‌ها و زیرساخت‌ها باعث توجه افراد غیربومی به خرید اراضی در روستا‌های شهرستان رشت شده است.

فتح اللهی با اشاره به نکات منفی افزایش قیمت زمین در مناطق روستایی، ادامه داد: این اتفاق، انگیزه فروش اراضی روستایی را برای روستاییانی که با مشکلاتی، چون بالا بودن هزینه‌های کشاورزی و تأمین معاش مواجه هستند، بالا برده و مردم، علیرغم میل باطنی مجبور به فروش بخشی از زمین‌های خویش هستند.

او با تأکید بر اهمیت نظارت بر توسعه روستا از سوی مبادی ذیربط گفت: نقش دهیاران و شورا‌ها در این قضیه بسیار پررنگ و حائز اهمیت است، به خصوص که در سالیان اخیر شاهد ساخت و ساز‌های غیرمجاز در مناطق روستایی هستیم.

فرماندار شهرستان رشت نگاه همه جانبه برای نیل به توسعه پایدار را بسیار حائز اهمیت دانست

او افزود: باید روستا را با تمام فاکتورها، آیتم‌ها و معیار‌های یک روستا مدنظر قرار داده و آن روستا با طبیعت، جنگل ها، رودخانه ها، دریا، سواحل، آثار تاریخی و آیین و تمدنی که در آن وجود دارد، برای همگان تعریف شود.

فتح اللهی غالب طرح‌های روستایی را دارای نواقصی خواند و اظهار داشت: بسیاری از طرح‌های هادی روستایی نیازمند بازنگری با لحاظ رویکرد همه جانبه است.

او تصریح کرد: باید طرح‌های هادی به گونه‌ای باشد که روستا‌ها در قالب یک روستا و با چشم انداز و بافت روستایی و با شاخص‌های خاص خود حفظ شود، نه اینکه روستا‌ها با المان‌های شهری در قالب یک شهر تعریف شود.

برچسب ها :