وزیر خارجه آلمان هفته آینده به تهران سفر می‌کند

  • ۱۳۹۸-۰۳-۱۶

پستچی نیوز- خبرگزاری رویترز می‌گوید که هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان، هفته آینده به ایران سفر خواهد کرد.

سخنگوی وزارت خارجه آلمان اعلام کرده است که آقای ماس علاوه بر ایران، به اردن و امارات متحده عربی نیز سفر می‌کند.

سفر وزیر خارجه آلمان به ایران همزمان با سفر شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن اعلام شده است، که اولین سفر یک مقام ژاپنی در این سطح به ایران پس از انقلاب ۱۳۵۷ است.

در هفته‌های اخیر کشورهای مختلف تلاش‌های دیپلماتیکشان را برای میانجیگری در تنش میان ایران و آمریکا شدت داده‌اند.سخنگوی وزارت خارجه آلمان گفت سفر هایکو ماس به ایران با “توافق و هماهنگی” بریتانیا و فرانسه انجام می‌شود.

به گفته او درباره این سفر با مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا نیز صحبت شده است.

بریتانیا و فرانسه در کنار آلمان قدرت‌های اروپای غربی هستند که با ایران توافق هسته‌ای دارند. آنها هرچند که متحد نزدیک آمریکا هستند به دفعات از تصمیم دونالد ترامپ برای خروج از برجام انتقاد کرده‌اند و می‌گویند به دنبال حفظ برجام هستند.

ایران می‌گوید طرف‌های اروپایی با وجود حمایت سیاسی از حفظ برجام، اقدام عملی در جهت تامین منافع اقتصادی ایران و خنثی کردن تحریم‌های آمریکا انجام نداده‌اند.

اروپایی‌ها به راه‌اندازی یک کانال مالی جدید (اینستکس/ساحات) با ایران اقدام کرده‌اند تا بدون نیاز به سیستم سوییفت امکان معامله با ایران را داشته باشند. این کانال مالی هنوز عملیاتی نشده است.

ایران یک ماه پیش اعلام کرد اجرای تعهداتش در قالب برجام را کاهش می‌دهد و مهلتی ۶۰ روزه به اروپا داد تا خواسته‌هایش را برآورده کنند. اتحادیه اروپا، آلمان، فرانسه و بریتانیا آن ضرب‌الاجل را رد کرد

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب