رونق کریدور چین، قزاقستان، ایران ؛ با ورود بیستمین کشتی به مجتمع بندری کاسپین منطقه آزاد انزلی

  • ۱۳۹۸-۰۶-۲۵

تاکنون ۵۷ کشتی در قالب ۷۵۸ دستگاه کانتیر، کالا و مواد اولیه واحدهای تولیدی کشورمان را از طریق مجتمع بندری کاسپین وارد کشور نموده اند.

پستچی نیوز– به گزارش مدیریت روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد انزلی با پهلوگیری بیستمین (۲۰) کشتی تجاری حامل کالاهای مسیر کریدور چین، قزاقستان، ایران، این کریدور تجاری در مسیر رونق قرار گرفته است.

براین اساس کریدور چین، قزاقستان، ایران که با محوریت منطقه آزاد انزلی از سال گذشته به صورت رسمی شروع به کار نموده هم اکنون به عنوان مسیر فرعی کریدور بین المللی “یک کمربند یک جاده”عمل می کند و با اقبال بازرگانان داخلی و خارجی دوران جدیدی از فعالیت های ترانزیتی در شمال کشور رقم زده شده است.

بنابراین گزارش “کشتی نازمهر” که بیستمین کشتی ترانزیتی در این مسیر تجاری بود، کالا و مواد اولیه مورد نیازهای واحدهای تولیدی- صنعتی منطقه آزاد انزلی و استان را در قالب ۲۱ کانتیر در مجتمع بندری کاسپین تخلیه نموده است. این محموله شامل کالا و مواد اولیه چینی است که توسط خطوط راه آهن چین وارد بندر اکتائو در کشور قزاقستان شده و به وسیله کشتی از طریق مسیر دریایی، به مجتمع بندری کاسپین منتقل گردید و در این بندر به منظور بهره برداری واحدهای تولیدی منطقه و استان تخلیه شد.

از زمان شروع به کار مسیرهای ترانزیتی در مجتمع بندری کاسپین تاکنون ۵۷ کشتی در قالب ۷۵۸ دستگاه کانتیر، کالا و مواد اولیه واحدهای تولیدی کشورمان را از طریق این بندر نسل سوم، وارد کشور نموده اند. بندری که با تکیه بر فضای پسکرانه حدود ۵۰۰ هکتاری خود و با بهره گیری از توان بخش خصوصی تاکنون سه پست اسکله از فاز نخست خود را وارد مدار تخلیه و بارگیری کالا نموده و با انعقاد توافق نامه با قرارگاه خاتم الانبیاء، ظرف دو سال آینده اسکله رو رو نیز در آن ساخته می شود تا در کنار توافقنامه اتصال مسیر ریلی سراسری کشور به این مجتمع بندری، حلقه های ایفای نقش هاب منطقه ای مبادله کالا در این بندر تکمیل گردد.

گفتنی است کریدور تجاری چین، قزاقستان، ایران با پیگیری های این سازمان و با محوریت مجتمع بندری کاسپین به منظور ایجاد مسیرهای ترانزیتی جدیدِ ترکیبی و در راستای افزایش ظرفیت ترانزیت کالا در دریای خزر شروع به کار نموده و در عین حال؛ کاهش زمان و هزینه حمل و نقل کالا در مقایسه با مسیر تجاری موجود کشورمان بهمراه عمل کردن به عنوان مسیر فرعی کریدور بین المللی یک کمربند یک جاده چین، از مهمترین مزایای کریدور مزبور ارزیابی می شود.

 

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب