• صفحه نخست
  • >
  • سیاسی
  • >
  • برخورد خمپاره به خاک ایران قابل قبول نیست/ مرحله اول اجباری شدن ماسک از شنبه در تهران اجرایی می‌شود

برخورد خمپاره به خاک ایران قابل قبول نیست/ مرحله اول اجباری شدن ماسک از شنبه در تهران اجرایی می‌شود

  • ۱۳۹۹-۰۷-۱۶

رئیس جمهور گفت: اصابت خمپاره به مرز ایران قابل قبول نیست و جمهوری آذربایجان و ارمنستان به این مسئله توجه کنند.

به گزارش پستچی نیوز به نقل ازباشگاه خبرنگاران جوان، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهور در جلسه هیئت دولت گفت: در آستانه روز اربعین ابی عبدالله الحسین (ع) هستیم، روز بسیار مهمی که در تاریخ واقعه کربلا به ما نشان داد در کنار فداکاری و شهادت، پیام آن فداکاری می‌تواند برای همیشه جاودانه شود.

وی افزود: خیلی مهم است وقتی در این چهل روز حادثه کربلا را بررسی می‌کنیم از آن حماسه بزرگ در روز دهم ماه محرم‌الحرام و روز عاشورا، همه آن‌هایی که ابی عبدالله الحسین و یارانش را به شهادت رساندند با یک لحن غرور و افتخار سخن می‌گفتند گویی یک کار بسیار مهم، بزرگ و درستی را انجام داده‌اند.

رئیس جمهور تصریح کرد: اولین بازگشت به کربلا روز اربعین است یعنی بازگشت اسرا و خاندان رسالت به این سرزمین در روز اربعین است. این حادثه آنقدر مهم است که خداوند همان طور که خواسته حادثه عاشورا برای همیشه زنده بماند حادثه اربعین هم اهمیت فوق العاده‌ای پیدا کرده که زیارت امام حسین (ع)در روز اربعین از علائم مومن و از علائم ایمان شناخته شده و در زیارت اربعین هدف امام حسین(ع) را به خوبی می‌خوانیم و بیان می‌کنیم.

تمام این قیام و فداکاری و فدا کردن خون امام حسین (ع) و عزیزانش برای بیداری و هوشیاری مردم بود، برای اینکه مردم از صفحه جهالت‌ها و نادانی‌ها عبور کنند و از ضلالت‌ها و گمراهی دور شوند و مسیر هدایت را بیابند. امام حسین(ع) برای نجات جامعه این کار را انجام داد و به همین دلیل خدا خواسته روز اربعین یک روز زنده‌ای در تاریخ باشد.

وی ادامه داد: یک مثل بزرگ تاریخی است که برای همیشه زنده است و روز اربعین روزی است که یادآور اولین زیارت در کنار قبر حسین بن علی است این راهپیمایی و زیارت به عنوان نشانه ایمان برای ما یاد شده است. مردم ما در سال‌های گذشته با عشق و اشتیاق از هفته‌ها و ماه‌ها پیش خودشان را آماده می‌کردند و امسال هم دلشان می‌خواست بروند و آن راهپیمایی حیات بخش را ببینند و حضور داشته باشند، اما اینجا ترکیب عقل و عشق است، آن کسی خردمند است که عقل را با عشق ترکیب کند.

رئیس جمهور افزود: عشق و محبت امام حسین (ع) می‌گوید انسان الان هم به سمت کربلا راه بیفتد، ولی عقل به ما می‌گوید در این شرایط باید دستورالعمل‌های بهداشتی را حفظ و محافظت کنید و این برای ما قابل جمع است، این عقل و عشق را می‌توانیم در کنار هم جمع کنیم همین‌که فردا در خانه‌هایمان در جمع‌های کوچک‌مان زیارت اربعین را زمزمه می‌کنیم و می‌خوانیم.

روحانی گفت: رهبر ما به عنوان آموزگار ما در این میدان است وقتی که ایشان در حسینیه تنها می‌نشیند و این زیارت را گوش می‌کند به ما درس می‌دهد که چگونه می‌توانیم عشق به امام حسین و خاندان رسالت را با وظیفه دینی که امروز بر دوش و بر عهده داریم در کنار هم جمع کنیم.

من امیدوارم امسال با شور بیشتر، حزن بیشتر، با اندوه بیشتر مردم زیارت اربعین را بخوانند و از خداوند بخواهند که در سال‌های آینده ان‌شاءالله گشایشی برای سلامت مردم و عبور از این ویروس و بیماری پیش بیاید که بتوانند باز زیارت و راهپیمایی اربعین را مثل سال‌های گذشته تکرار کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به روز روستا تصریح کرد: روز قبل افتتاح‌های طرح‌ها و پروژه‌های روز روستا را داشتیم که به نظرم بسیار مهم بود و در شرایط تحریم به دنیا نشان دادیم که دغدغه ما همه ملت است از شهری و روستایی، دغدغه ما دورترین روستای این کشور است .

روز دوشنبه ۶ هزار و ۷۵۰ طرح عمرانی و ۲۶ هزار و ۵۰۰ طرح اشتغالزایی روستایی و عشایری را افتتاح کردیم. در ۱۳ استان مسئولان حرف زدند، سخن گفتند، طرح‌ها را افتتاح کردند. خیلی برای ما افتخار است برای این دولت که یکی از افتخارات ثبت شده دولت یازدهم و دوازدهم خدمت به روستاییان است.

پرداخت ۲۱ هزار میلیارد تومان پول گندم کاران قبل از آغاز فصل پاییز

رئیس جمهور تصریح کرد: وقتی دیروز نامه رئیس سازمان برنامه و بودجه را دیدم که کل پول گندم‌کاران را تا ریال آخر پرداخت کرده، حدود ۲۱ هزار میلیارد تومان، (۲۰ هزار و ۸۰۰ یعنی نزدیک ۲۱ هزار میلیارد تومان) پول گندمکاران پرداخت شده قبل از اینکه به نیمه ماه مهر برسیم، نشان این است که دولت در کنار کشاورزان است، در کنار تولیدگران، در کنار امنیت غذایی است و در طرح‌های دوشنبه دیدیم که ملت ما، کارگزاران ما، مهندسین، کشاورزان ما چه افتخار بزرگی را در زمینه‌های مختلف آفریدند.

وی ادامه داد: بیمه روستاییان و دریافت مستمری آن‌ها قبل از این دولت ۶۵۰ هزار نفر بوده تا اوایل امسال یک میلیون و ۲۷۸ هزار بوده، یک و نیم میلیون هم روز دوشنبه بر این طرح اضافه کردیم و الان تقریبا ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار شده است. خانواده‌های روستایی که تحت پوشش بیمه قرار گرفتند، در زمان بازنشستگی در زمان ازکار افتادگی می‌توانند از این بیمه استفاده کنند.

رئیس جمهور اظهار کرد: در آب روستایی، برق روستایی، گاز روستایی واقعا کار بی نظیری انجام گرفته است، در گاز بی نظیر است، ۱۴ هزار روستا تا سال ۹۲ گازدار شدند و امروز ۱۴ هزار به ۳۲ هزار روستا رسیده و بیش از دو برابر شده و ادامه پیدا می‌کند، هر روز روستا‌های ما به شبکه گاز و برق وصل می‌شوند، الان برق روستای ۱۰ خانواری نداریم که برق نداشته باشد.

سراغ زیر ۱۰ خانوار رفتیم که تعداد معدودی هستند و برق روستایی ما تا پایان این دولت ۹۹.۹ می‌شود یعنی یک رقم قابل ملاحظه، الان ۹۹.۷ امروز که به ۹۹.۹ تبدیل می‌شود یعنی تقریبا ۱۰۰ درصد و این کمتر در کشور‌های همسایه در کشور‌های منطقه حتی در کشور‌های پیشرفته این آماردیده می‌شود، آمار بسیار ارزشمند و مهمی است که ارائه می‌شود.

وی افزود: علت اینکه این موارد و آمار‌های افتخارآمیز را در اینجا تکرار می‌کنم برای اینکه به غیر از صدا و سیما، به غیر از روزنامه‌ها، محققان، اساتید و آن‌هایی که در مسائل اقتصادی و مسائل کشور هستند بیایند حرف بزنند و آمار‌ها را مقایسه کنند و منصفانه مقایسه کنند؛ البته ما دو مقطع دولت یازدهم و دوازدهم داشته مقطع ۹۲ تا ۹۷ که شرایط شرایطی بود که در جنگ نبودیم در تحریم و مشکلات بودیم، ولی در جنگ نبودیم و از ۹۷ تا امروز که در جنگ اقتصادی هستیم و شما دیدید که دیروز در سازمان ملل و در جمع حقوق بشری‌ها ۲۶ کشور اعلام کردند که آمریکا دارد جنایت می‌کند، علیه حقوق بشر کار می‌کند و کار تروریست اقتصادی را انجام می‌دهد، در این شرایط باید واقعیت‌ها را به مردم بگوییم.

رئیس جمهور تصریح کرد: آن‌هایی که ضد انقلاب خارج‌نشین هستند حساب‌شان جداست، اما در داخل که همه سرنوشت واحد داریم و واقعیت ملموس واحد پیش روی ماست همه باید واقعیت‌ها را بگوییم و مردم را امیدوار کنیم و نشاط بدهیم. امروز می‌بینید که الحمدالله قدم‌های بسیار خوبی انجام شده است. بیست و هفتمین افتتاح بزرگ ملی بود که انجام دادیم و بعد از آن بیست و هشتمین افتتاح و ان‌شاء الله تا آخر سال این روند را ادامه خواهیم داد.

روحانی گفت: منطقه ما، منطقه‌ای بسیار حساس و مهمی است. اولاً امنیت سرزمین و روستا‌ها و شهر‌های مرزی برای ما بسیار مهم است، الان جنگ دو کشوری که در منطقه قره‌باغ شده و حدود ۱۰، ۱۱ روز ادامه پیدا می‌کند در کنار مرز‌های ماست. هم در صحبت دیروز با رئیس جمهور آذربایجان و هم در صحبت قبلی‌ام با نخست‌وزیر ارمنستان یکی از تأکیدات مهم من مسئله توجه به امنیت سرزمین ایران بوده است.

اصل جنگ را بسیار متأسفیم جنگ باید پایان پیدا کند ادامه جنگ به نفع کسی نیست

البته حقوق مردم جمهوری آذربایجان را محترم می‌شماریم و تمامیت ارضی را به آن تأکید می‌کنیم، اما راه هیچ چیزی و هیچ‌مسأله‌ای از طریق آتش، جنگ و خون حل نمی‌شود. راه‌های دیگری است و ما برای آن راه‌های دیگر آمادگی داریم کمک کنیم هر کمکی که از دست ما بر می‌آید.

وی ادامه داد: اینکه تعدادی گلوله به خاک ما اصابت کند. گلوله خمپاره، توپ و کاتیوشا اصلاً برای ما قابل قبول نیست و از جمهوری آذربایجان به عنوان برادر ما، ارمنستان به عنوان همسایه ما می‌خواهیم به این مسئله توجه کنند. برای ما قابل قبول نیست و اجازه نمی‌دهیم که در طول سالیان درازی که جنگیدیم، شهید سلیمانی در میدان بوده و جنگیده، برای اینکه تروریست را در همان‌جا قلع و قمع کنیم و تروریست‌ها در کنار مرز ما قرار نگیرند.

رئیس جمهور تصریح کرد: در سوریه و لبنان و عراق مردم با آن‌ها مبارزه کردند و ما هم آن‌ها را یاری کردیم و کمک کردیم. امروز اگر بنا باشد یک عده‌ای به بهانه‌ای بخواهند یک عده تروریست را از سوریه و جا‌های دیگر بردارند بیاورند منتقل کنند نزدیک مرز‌های ما، این غیرقابل قبول است و این لحن و لفظ با صراحت به مسئولان کشور‌های همسایه. هم جمهوری آذربایجان و هم ارمنستان گفته شده است.

وی با بیان اینکه باید حواس‌مان جمع باشد که این جنگ به جنگ منطقه‌ای تبدیل نشود تصریح کرد: این افرادی که این طرف، یا آن طرف به آتش جنگ می‌دمند و بنزین می‌ریزند، این به نفع کسی نخواهد بود. همه باید واقعیت را قبول کنند. همه باید حقوق ملت‌ها را قبول کنند. همه باید تمامیت ارضی را احترام بگذارند و همه بدانند، راه، جنگ نیست، کار و فعالیت سیاسی، البته هر کشوری باید حقوق همسایه خودش را بدهد، اشغال برای ما به هیچ عنوان قابل قبول نیست. اما جنگ هم برای ما قبول نیست.

صلح برای ما اساس است و بسیار برای ما اهمیت دارد. امیدواریم با تلاش‌هایی که انجام می‌گیرد و خودشان هم با گذشت زمان احساس خواهند کرد که این جنگ چیزی نیست که آن‌ها را به اهداف‌شان برساند. امیدواریم از یک طریق مسیر صلح‌آمیز بتوانیم حقوق حقه مردم به آن برسند و ثبات را به منطقه برگردانیم که منطقه بسیار حساسی است.

روحانی با بیان اینکه ما امروز در یک شرایطی هستیم که همه باید همدیگر را یاری کنیم اظهار کرد: من دچار حیرتم که با کوچکترین بهانه این طرف با آن طرف مثل اینکه آماده‌اند که با ادبیات تند با هم حرف بزنند. چرا با ادبیات تند با هم حرف می‌زنیم، همه برادریم. خواهش می‌کنم از همه جناح‌ها، احزاب، قوا، قوه مقننه، قوه قضائیه، نیرو‌های مسلح، همه مردم، همه همدیگر را یاری کنیم.

رئیس جمهور گفت: آن روز که ۸ سال با عراق جنگیدیم و از شرف، ناموس، استقلال و کشورمان مقاومت، ایستادگی و دفاع کردیم، ممکن بود اشکالی در جنگ پیش بیاید در یک عملیات هم موفق نشویم، در عملیات کربلای ۴، اینجوری شد. در بدر تقریباً اینجوری شد، پیروز نبودیم و وقتی بعضی‌ها می‌گفتند شکست و ناراحت بودند.

امام (ره) فرمود نه، شکست نبوده این “عدم الفتح” بوده. ما موفقیتی که می‌خواستیم به دست بیاوریم، نشد. در جنگ اگر بنا بود بیاییم هر روز حرف بزنیم و نقد کنیم و نقطه ضعف پیدا کنیم و بگوییم آقا آنجا، اینجوری می‌شد، بهتر بود. اینجا اینجوری می‌شد بهتر بود، جنگ را نمی‌توانستیم پیش ببریم، همه دنیا روبه روی ما بودند و ما تنها بودیم، متحد در کنار هم بودیم که توانستیم پیروز شویم.

روحانی ادامه داد: یک آدم خاصی که می‌بینیم به هیچ اصول و مقرراتی پایبند نیست، حتی به مقررات کشور و قانون و دستورالعمل‌های بهداشتی خودش هم پایبند نیست، یک آدم اینجوری که قانون کشور خودش را هم زیر پا می‌گذارد، همه مقررات دنیا را زیرپا می‌گذارد یک همچون آدمی آمده و یک توافقی را زیر پا گذاشته و با همه توان آمده برای اینکه نفت ایران به فروش نرسد و جلوی راهکار‌های بانکی را بگیرد.

در این شرایط داریم مقاومت و ایستادگی می‌کنیم. اینکه بگوییم بانک مرکزی ضعیف است و ارزش پول ملی کم و زیاد شده. بانک مرکزی چه کار کند شما راه‌حل بدهید.

وی اضافه کرد: بانک مرکزی در این شرایط بسیار سخت، ۵ میلیارد و ۳۰۰ میلیون فقط برای کالا‌های اساسی در این ۶ ماه پرداخت کرده است، بانک مرکزی در این ۶ ماه یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون برای بهداشت، درمان، دارو، تجهیزات پزشکی، ارز را تأمین کرده است.

هیچ مسئول دولتی در اداره کشور حتی یک ساعت دست روی دست نگذاشته است

رئیس جمهور اظهار کرد: وزرای ما همه استاندارها، مدیرکل‌های ما همه برای مردم توضیح دهند و واقعیت‌ها و شرایط را بگویند. حالا ممکن است بعضی از حرف‌ها را نشود به دلیل مصالح ملی و سوء استفاده دشمن روی آن حرف زد، بقیه را برای مردم باز کنیم و توضیح دهیم. یک ساعت یک مسئول دولتی دست روی دست نگذاشته است. آنها از صبح تا پایان شب تلاش می‌کنند. صبح اول وقت سر کارند و ساعت ۱۱، ۱۲ شب هم کار می‌کنند همه تلاش و کار می‌کنند. جنگ است.

روحانی تاکید کرد: کار بزرگی که کشاورزان در تامین امنیت غذایی انجام می‌دهند، کار بزرگی که صنعت انجام داده است. در این ۵ ماه آمار بخش بزرگی از صنایع و صنعت کشور از ۱۰ درصد تا ۳۸ درصد رشد دارد. یک موردی است ۱۰ درصد و تا ۳۸ درصد رشد داشته‌ایم.باید از کارگران و کشاورزان و همه مردم تشکر کنیم که در این میدان هستند. در این میدان و با این سختی و مشکلات کار می‌کنیم، البته مردم هم در رنج و فشار هستند.

رئیس جمهور تصریح کرد: در این چند ماه درآمد ارزی غیرنفتی کشور حدود ۱۳ تا ۱۳.۵ میلیارد است، باید بیشتر از این می‌شد، ان‌شاء الله ۶ ماهه دوم وضع ما بهتر می‌شود؛ در ۶ ماه اول، مسئله کرونا، فشار زیادی به اقتصاد، واردات و صادرات آورد. ۶ ماهه دوم ان‌شاء الله شرایط بهتر می‌شود، در صورتی که دستورالعمل‌ها را خوب مراعات کنیم که آن برای ما بسیار مهم است و اهمیت دارد.

هرچه اختلاف در داخل بیشتر باشد دشمن ما خوشحال‌تر می‌شود

روحانی تاکید کرد: خواهش می‌کنم از همه که سیاه‌نمایی را تا پایان کرونا، کنار بگذارند. لااقل اگر کرونا تمام شد و تحریم هم بر فرض بود، اما فعلاً تا پایان کرونا، سیاه‌نمایی و تخریب دولت را تعطیل کنیم. والله، بالله هر چه اختلاف بیشتر شود، دشمن امیدوارتر می‌شود. هر چه با محبت با هم صحبت کنیم و در کنار هم باشیم، آن همه تأکید قرآن که رحما بینهم، با هم مهربان باشید. اشداء علی الکفار. اگر می‌خواهیم لحن تند داشته باشیم، لحن تند بر سر آمریکا و دشمنان نه بر سر همدیگر.

وی اضافه کرد: چرا هر چیزی را تبدیل می‌کنیم به دعوا و اختلاف و جدایی و فاصله، این فاصله به نفع ما نیست، به نفع دشمن است. در این شرایط دوستی به نفع ما است.

رئیس جمهور با بیان اینکه دستورالعمل‌های بهداشتی برای ما یک اصل بسیار مهم است تصریح کرد: همه مردم و مسئولان بدون استثناء همه باید تابع دستورات ستاد ملی کرونا باشند، هیچ استثناء نداریم. این تأکید رهبری معظم انقلاب است. این قانون کشور، وظیفه ملی و قانونی و شرعی ماست.

وی ادامه داد: همه باید دستورالعمل‌ها را رعایت کنیم. هیچ‌کس نمی‌تواند از این دستورالعمل‌ها تخلف کند. دستورالعمل‌های بهداشتی را اگر زیر پا بگذاریم، اهمیت ندهیم، خداوند به ما عقل داده، با عقل موظف هستیم جان خود و دیگران را حفظ کنیم. خود شرع و قانون و شرایط بهداشت جهانی هم همین را به ما می‌گوید.

روحانی گفت: در شرایط سختی هستیم. شما می‌بینید حتی کشور‌های پیشرفته و اروپایی، آن‌ها هم گرفتارند و دچار مشکل هستند و آن‌ها هم بدون همکاری پیش نمی‌روند. هر جا که امروز رشد فرهنگی و اجتماعی باشد، بر کرونا پیروز می‌شوند هر جا که خدای ناکرده رشد فرهنگی، اجتماعی پایین بیاید، به قانون و مقررات توجه نکنند، به مقررات ستاد ملی کرونا توجه نکنند، مشکل ایجاد می‌شود.

رئیس جمهور یادآور شد: در تمام مواردی که در طول این مدت شک کردم، خودم از ستاد ملی کرونا سوال کردم. گفتم که این کار را بکنم یا نکنم. این جلسه را بگذارم یا نگذارم. این اجتماع را انجام بدهم، این سمینار باشد، یا نباشد، هر چه آن‌ها دستور دادند، عمل کردم. این وظیفه دینی و شرعی ماست و همه باید عمل کنیم.

کسی نمی‌تواند وسط مسیل بایستد و صدا سیل را هم بشنود و بگوید تو می‌ترسی وسط رودخانه بایستی، خوب آب می‌آید و او را می‌برد. زلزله تکان می‌دهد، می‌گوید می‌ترسی زیر سقف باشی، خوب برو بیرون؛ می‌گوید من نمی‌ترسم می‌خواهم زیر سقف باشم. خوب باش. سقف می‌آید روی سرت.

اعمال مقررات سختگیرانه برای مقابله با کرونا در جلسه امروز تصویب می‌شود

روحانی اظهار کرد: باید به عقل، به دستورات شرع و دستورالعمل‌های بهداشتی‌مان عمل کنیم و به همین دلیل ان‌شاءالله امروز بعد از ظهر مقررات سخت‌تری را در کمیته‌ای که داریم، بحث و تصویب خواهیم کرد و ان‌شاء الله شنبه در ستاد ملی کرونا مصوب می‌کنیم. صدا و سیما، روزنامه‌ها، مردم، فرهیختگان، پزشکان، همه واقعیت را برای مردم توضیح بیشتر بدهند، مردم آماده باشند.

نمی‌خواهیم به مردم سخت‌گیری شود، اما چاره‌ای نیست. در شرایط فعلی که هستیم چاره‌ای نداریم جز اینکه سخت‌گیری‌ها و محدودیت‌ها را بیشتر کنیم. می‌دانیم تعطیل کردن برخی از کسب و کار‌ها در یک هفته یا کمتر و بیشتر برای مردم زحمت درست می‌کند، اما چاره‌ای نداریم، جز این راهی برای ما وجود ندارد. لااقل می‌خواهیم روی مسئله استفاده از ماسک از خانه تا خانه، به عنوان یک اصل مهم، تأکید داشته باشیم. مقرراتی برای آن مصوب کنیم و ان‌شاء الله از هفته آینده اجرا کنیم.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: مرحله اول از شنبه اجرا می‌شود و اگر دیدیم لازم است مراحل بعد را هم اجرا می‌کنیم. البته این مرحله برای تهران بزرگ است و اگر لازم بود برای استان‌های دیگر هم باید اجرایی و عملیاتی بکنیم.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب