احتمال وقوع جنگ داخلی در آمریکا چقدر است؟

  • ۱۳۹۹-۰۷-۲۰

شورای روابط خارجی آمریکا در گزارشی به تحولات اخیر در این کشور پرداخت و از تهدید قریب‌الوقوع افراطی‌های راست‌گرا برای انتخابات ریاست جمهوری نوشت.

به گزارش پستچی نیوز به نقل از  باشگاه خبرنگاران جوان شورای روابط خارجی آمریکا در گزارشی نوشت افراط گرایان راست گرا تهدید قریب الوقوعی برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا محسوب می‌شوند.

در این گزارش با عنوان «تهدید اخلال در انتخابات آمریکا و دامن زدن به ناآرامی‌های پس از آن، چقدر واقعی است؟» آمده است این تهدید بسیار واقعی است. در زمانی که قطبی گرایی سیاسی عمیقی در آمریکا وجود دارد؛ نتیجه انتخابات امسال به طور قطع باعث ایجاد نگرانی شدیدی می‌شود.

در ادامه آمده است: دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا برای رفع این نگرانی‌ها کم کاری کرده است. مدت‌ها قبل از آغاز رأی گیری، در بهار گذشته، ترامپ در حال زیر سئوال بردن صحت انتخابات بود. او ماه گذشته در یک تجمع انتخاباتی در نوادا اعلام کرد «دموکرات‌ها در تلاشند تا در این انتخابات تقلب کنند، زیرا این تنها راهی است که آن‌ها برای پیروزی در اختیار دارند.»

نویسنده گزارش تصریح می‌کند بنابراین جای تعجب نیست که برخی از پرشورترین حامیان رئیس جمهور آمریکا و همچنین شبه نظامیان به شدت مسلح از جمله «حافظان سوگند خورده» متعهد شده اند در صورت شکست ترامپ در انتخابات به خشونت متوسل شوند. توطئه افراط گرایان ضد دولت برای ربودن «گرتچن ویتمر» فرماندار میشیگان در کمتر از یک ماه از زمان برگزاری انتخابات نشان می‌دهد؛ باید پتانسیل خشونت را بسیار جدی گرفت.

کدام گروه‌ها ارائه کننده مهمترین تهدید‌ها هستند؟

مسئله این است ما درباره یک حرکت یکپارچه یا حتی منسجم صحبت نمی‌کنیم. بلکه گروه‌های ملی، ایالتی و محلی بی شمار، شبکه ها، مجموعه‌ها و نهاد‌های دیگر با درجات مختلف سازمان و انسجام وجود دارند. بسیاری از آن‌ها به شدت مسلح هستند و ارائه کننده رویکرد برتری طلبی سفیدپوستان، ضد دولت، طرفدار اصلاحیه دوم و آنارشیست. طبق یک تخمین، حدود سیصد گروه مختلف شبه نظامی وجود دارد که شاید در حدود پانزده تا بیست هزار عضو مسلح دارند و اغلب از نظر نظامی در هر ایالت آموزش دیده و فعال هستند.

مسئله‌ای که بیش از پیش سبب نگرانی می‌شود درخوست‌های آشکار برای انقلاب و ایجاد فتنه توسط گروه به اصطلاح «بوگالو بویز» است. این افراد افراطی فعالانه در تلاش برای آغاز یک جنگ داخلی در آمریکا هستند. بین ماه‌های فوریه و آوریل امسال، فعالیت این گروه‌ها در فیس بوک ۶۰ درصد افزایش داشت.

آیا اکنون تهدید جدی‌تر از ماه‌های پیش است؟

پاسخ این سئوال مثبت است. با گذشت هفت ماه از تعطیلی و قرنطینه مرتبط با همه گیری ویروس کرونا در سراسر آمریکا به همراه برگزاری حدود ۱۳ هزار و ۵۰۰ مورد اعتراضی که از زمان کشته شدن جورج فلوید در سراسر این کشور برگزار شد، این طور به نظر می‌رسد. هرچند اکثر این اعتراضات مسالمت آمیز بوده است، تنش‌ها و مواضع سیاسی قطبی در سطحی افزایش یافته که شاید از دهه ۱۹۶۰ مشاهده نشده است.

با این حال، رویداد‌هایی همانند آتش زدن ساختمان اداره پلیس مینیاپولیس در ماه ژوئن گذشته؛ به آتش کشیدن برخی مناطق در واشنگتن و در نزدیکی کاخ سفید و تیراندازی در کنوشا و پورتلند اورگان به همراه آشوب‌ها در دیگر شهر‌ها به تیتر اخبار و رسانه‌های اجتماعی تبدیل شد.

چقدر نگران فعالیت‌های آنلاین و آفلاین این گروه‌ها در خیابان هستید؟

نویسنده گزارش می‌نویسد: من به شدت نگران هستم. کلماتی که به کار برده می‌شوند؛ مهم هستند. این حجم بی وقفه از پست ها، توییت‌ها و پیام‌های تحریک آمیز برای درگیر کردن و ایجاد عصبانیت، رادیکال سازی و ایجاد انگیزه و در نهایت تحریک مخاطبان آن‌ها برای اقدام کردن؛ طراحی شده است. نتیجه شامل ایجاد یک فضای بسیار ناپایدار و غیر قابل پیش بینی است که هم «اف بی آی» و هم وزارت امنیت داخلی در هشدار‌ها به سازمان‌های اجرای قانون در سراسر کشور درباره آن ابراز نگرانی عمیقی کرده اند.

او تصریح می‌کند به عنوان مثال، در ماه مه، «اف بی آی» به نام مجرا‌هایی در برنامه ارتباطی رمزگذاری شده تلگرام اشاره کرد که قصد ایجاد هرج و مرج برای ایجاد «بوگالو» را داشت – که یک اصطلاح دیگر برای جنگ داخلی دوم آمریکا محسوب می‌شود. دو روز بعد، یک مشاور آژانس امنیت ملی به دولت و مقامات محلی در ارتباط با «تروریست‌های داخلی که در حال سوء استفاده از مفاد مرتبط با اصلاحیه اول» در ارتباط با جنبش بوگالو هستند؛ هشدار داد.

از محل‌های اخذ رأی چقدر محافظت می‌شود؟ چه نوع حضور رسمی امنیتی برای اطمینان از برگزاری یک انتخابات آزاد و منصفانه مورد نیاز است یا انتظار می‌رود؟

نویسنده می‌نویسد: صادقانه بگویم، مشخص نیست. یک مقام مجری قانون فدرال اخیرا اعلام کرد «اف بی آی» و وزارت دادگستری آمریکا به طور فعالانه‌ای در حال برنامه ریزی برای «احتمالات مرتبط با خشونت در مراکز اخذ رأی هستند».

در عین حال، مشخص نیست که ده‌ها هزار تن از اعضای هیئت انتخابات محلی و آژانس‌ها و ادارات مجری قانون در سطح ایالتی، محلی و قبیله‌ای در صورت حضور افراد مسلح در مراکز اخذ رأی برای تهدید یا ایجاد رعب و وحشت، چه خواهند کرد.

مشخص نیست چگونه این گروه‌های تندرو واکنش نشان خواهند داد اگر اعلام نتیجه انتخابات به تأخیر بیفتد یا این که در ارتباط با آن مناقشاتی وجود داشته باشد یا اگر رئیس جمهور مجدداً انتخاب نشود. به طور خلاصه باید گفت این یک انتخابات ملی و برخلاف انتخاباتی است که آمریکایی‌ها در طول زندگی خود تجربه کرده اند. صلاحیت یک فرآیند انتخاباتی منظم و انتقال قدرت که آمریکایی‌ها مدت‌ها آن را مسلم می‌دانستند، اکنون به طور فزاینده‌ای زیر سوال رفته است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب