کاهش قیمت ارز در معاملات نخست امروز/ ۵۰میلیون دلار وارد بازار شد؟

  • ۱۳۹۹-۰۷-۲۱

همزمان با اعمال سیاست‌های جدید ارزی، قیمت ارز در بازار هرات و سلیمانیه با کاهش همراه شد و در بازار داخلی نیز ریزش قیمت آغاز شده است.

به گزارش پستچی به نقل از تسنیم، افزایش قیمت ارز در روزهای اخیر منجر به رکورد جدید برای دلار شد و در بازار ارز قیمت دلار برای ساعتی ۳۱ هزار و ۷۲۰ تومان ثبت شد اما این قیمت خیلی دوام نداشت و ورق بازار با اعلام سیاست‌های جدید ارزی بازگشت.

بانک مرکزی برای مدیریت نوسانات ارزی از امروز روزانه ۵۰ میلیون دلار به‌صورت اسکناس در بازار عرضه خواهد کرد ضمن اینکه سقف خرید بانک‌ها و صرافی‌ها در بازار متشکل ارزی را به ۵۰۰ هزار دلار افزایش داد این رقم پیش از این ۳۵۴ هزار دلار بود.

فعالان بازار ارز معتقدند: اقدام بانک مرکزی از دو زاویه دارای اهمیت است؛ اول اینکه به بازار سیگنال قوی ارسال کرد که با استفاده از اهرم‌های خود به‌دنبال مدیریت نوسان است، دوم اینکه اقدام بانک مرکزی در مقام بازار‌ساز اعلام حجم مداخله روزانه است.

تا کنون بانک مرکزی حجم مداخله روزانه خود را اعلام نکرده بود اما با اعلام رسمی این سیاست طی روز گذشته، بازار با ریزش همراه شد و قیمت‌ها یک پله کاهش داشتند. دلار دیروز درحالی در بالاترین نرخ به ۳۱ هزار و ۷۲۰ تومان رسید که در پیش‌گشایش معاملات امروز در بازار تهران به ۳۰ هزار و ۵۰۰ تومان کاهش یافته است.

دیروز در بازار هرات و سلیمانیه قیمت دلار با ۳۱ هزار و ۱۰۰ تومان بسته شد ولی در معاملات نخست امروز با ۹۰۰ تومان کاهش قیمت دلار به ۳۰ هزار و ۲۰۰ تومان رسید.

در صرافی‌های بانکی نیز که دیروز قیمت دلار تا ۳۱ هزار و ۱۵۰ تومان بالا رفته بود، امروز نرخ ۳۰ هزار و ۲۰۰ تومانی برای دلار درج شد.

فعالان بازار می‌گویند احتمال کاهش بیشتر قیمت ارز در ساعات دیگر وجود دارد چرا که احتمالاً خبرهای مثبتی هم از سفر رئیس‌کل بانک مرکزی به عراق مبنی بر آزادسازی منابع ارزی ایران در عراق اعلام شود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب