محدودیت‌های جدید کرونایی از اول آذر ماه اعمال می‌شود/ اعمال مقررات با توجه به شرایط هر شهر

  • ۱۳۹۹-۰۸-۲۴

 حسن روحانی رئیس جمهور گفت: از شنبه هفته آینده طرح محدودیت‌های کلی در سراسر کشور اجرایی می‌شود.

به گزارش پستچی نیوز باشگاه خبرنگاران جوان، حجت السلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهور در جلسه ستاد مقابله با کرونا اظهار کرد: بسیاری از دولت‌ها ناچار شدند محدودیت‌ها را از نو افزایش دهند به همین دلیل ما هم در هفته های اخیر یک بار در ۴۳ شهرستان و بار دیگر در ۴۶ شهرستان یعنی حدود ۹۰ شهرستان، محدودیت های زیادی ایجاد کردیم و از هفته پیش در مراکز استان‌ها هم مجدد محدودیت دیگری ایجاد کردیم که هدف از همه این محدودیت ها این است که مردم ما کاملا لمس کنند شرایط، یک شرایط فوق العاده است و از شرایط عادی عبور کرده‌ایم. همه باید کمک و یاری کنند تا بتوانیم از این مسئله با کمترین ضرر عبور کنیم.

روحانی عنوان کرد:

آنچه برای ما مهم است در محله اول آموزش است‌. ما باید سواد سلامت مردم را افزایش دهیم. مردم باید به خوبی بدانند علائم این بیماری چه هست.

هنوز هم در جامعه ما افرادی هستند که می گویند هیچ علامتی ندارند. می‌گویی هیچ علامتی ندارید؟ می گویند چرا کمی درد عضلانی دارم. باز هم می‌پرسی می‌گوید چند روزی است حس بویایی و چشایی‌ام کار نمی‌کند. معلوم است به اندازه کافی آموزش به مردم داده نشده است و مردم فکر می کنند باید تب شدید داشته باشند یا دائم سرفه کنند تا احساس کنند این بیماری سراغشان آمده است. بنابراین در برخی از علایم و شرایط آموزش کم داده شده است و ما باید سطح آموزش را بالا ببریم و ارتقا دهیم.

وی افزود: مردم باید به ستاد ملی کرونا و قرارگاه اعتماد صد در صد داشته باشند؛هرچه این اعتماد کم شود به ضرر کشور است. البته کاری به حرف اینهایی که گاهی با داخل و ضد ایرانی‌ها در خارج، مصاحبه و انتقادهای نپخته ای را مطرح می‌کنند، ندارم اما هر چیزی که اعتماد مردم به ستاد ملی کرونا، قرارگاه مرکزی ستاد و وزارت بهداشت و درمان را کاهش دهد، به ضرر ما است. به محض کاهش اعتماد، دقت مردم برای اجرای مصوبات کم می‌شود. این اصل داستان است که باید مورد توجه قرار گیرد که دستورالعمل‌ها به خوبی اجرایی و عملیاتی شود.

رئیس‌جمهور بیان کرد: دولت و آنهایی که به دولت یاری می‌رسانند مانند نیروهای مسلح، نهادهای عمومی غیر دولتی، باید به الزامات دستورالعمل‌های بهداشتی توجه کنند.

وقتی دستوالعملی اعلام می‌شود الزاماتی دارد، وقتی می‌گوییم ماسک بزنید الزاماتی وجود دارد، یعنی باید ماسک فراوان در اختیار مردم باشد با قیمت کم، در غیر این صورت فایده‌ای ندارد. البته الان مردم برای تهیه ماسک مشکل ندارند و مشکل حل شده است. لوازم بهداشتی باید در اختیار مردم باشد؛ همچنین دولت الکترونیک باید لحظه به لحظه توسعه پیدا کند. مثل اینکه دکتر نمکی تاکید می‌کند که دیگر روز برای ما مهم نیست و ساعت برای ما مهم است، در دولت الکترونیک هم همین است.

روحانی خاطرنشان کرد: ما هر چیزی که می‌توانیم باید در فضای دیجیتال و فضای مجازی ببریم که مردم نیازمند تردد و مراجعه به ادارات نباشند. در هر چیزی که جزء لوازم این کار است باید کنار هم باشیم. نیروهای مسلح با تجهیزات، امکانات و بیمارستان هایشان می تواند خستگی ایجاد شده برای نیروهای ما و کادر درمان را کاهش دهند؛ همچنین بیمارستان ها و تاسیساتی که برای نیروهای مسلح نیست اما برای دولت است و به وزارت بهداشت مربوط نیست همه باید پای کار بیایند و این کار را انجام دهند.

وی تصریح کرد: مسئله دیگر ضمانت اجرا است. ما اگر مصوباتی را بگذرانیم و ابلاغ کنیم و این مصوبات اجرا نشود، عده ای و اقلیتی که انجام نمی‌دهند باید با آنها برخورد شود. اگر برخورد نشود کل کار لنگ می شود و ما به هدف نمی‌رسیم؛ خواهش من این است به ضمانت اجرا توجه کنیم البته بیشترین مسئولیت آن با قرارگاه است که ان شاءالله دنبال می کند. مسئله دیگر این است که تجمع و تردد به حداقل ممکن برسد؛ اگر این دو مراعات شود بسیاری از مسائل ما حل می‌شود.

رئیس‌جمهور اضافه کرد: در بسیاری از شهرها پس از تجمع غیرضروری و غیرقانونی مشکلاتی پیدا کردیم. حالا یک تیم فوتبالی برنده شده است.

باید شب دو ساعت در خیابان خوشحالی کنیم؟ در این داستان هر حادثه ای که رخ می دهد بعد از دو هفته، مراجعه به بیمارستان زیاد شد و بعد از سه هفته و چهار هفته مراجعه به آرامستان شدت گرفت.

روحانی اظهار کرد: وقتی در یک شهری مثل مشهد بدون مجوز، اجتماعی با رنگ و بوی مذهبی ایجاد می شود معلوم است؛ مشهد و استان رضوی در سه چهار روز هفته گذشته از تهران هم وضع بدتری در آمار خواهد داشت. وقتی اجتماع بی دلیل درست می شود و اقداماتی در جاهای مذهبی و دینی انجام می شود دنباله اش این است که دچار مشکل می شویم. خواهش من این است که کاهش اصل تجمع و اصل تردد غیر ضرور که باید کنار گذاشته شود، مورد توجه قرار گیرد.
مسئله بیماریابی بسیار اهمیت دارد

رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه مسئله بیماریابی بسیار اهمیت دارد، گفت: در جامعه ما آنهایی که به این ویروس مبتلا می‌شوند حدود ۸۰ درصد علامت مشخصی ندارند، یا اصلا علایم ندارند یا علامتشان بسیار کم است. ۲۰ درصد جمعیت علائم آشکار دارند. این بدتر است و چون علامت ندارند فکر می کنند سالم است و در اجتماع حضور می یابند و دیگران را مبتلا می کنند. راه این است که تست تشخیصی را باید مرتب بالا ببریم. وزارت بهداشت خودش را برای این کار آماده کرده و دولت هم کاملا آماده است که در این مسئله یاری برساند.

روحانی ادامه داد: ان‌شاءالله شرکت‌های دانش بنیان هم در این زمینه تلاش خواهند کرد که کیت‌های تشخیصی که می تواند سریع ما را به جواب برساند را بتوانیم در اختیار عزیزان قرار دهیم.

در زمینه جداسازی فرد مبتلا از جامعه باید تلاش شود. برای جداسازی یا قرنطینه یا ایزوله کردن فرد باید در جایی قرنطینه شود و اگر این کار را نکرد برخورد شود. پس ردیابی بیماران که وزارت ارتباطات باید در این زمینه کمک کند، برای ما بسیار مهم است.

وی خاطرنشان کرد: وقتی همه این مسائل را انجام دادیم و همچنان مشکل داریم ناچار به محدودیت های شدید هستیم و راهی برای ما باقی نمی ماند. اگر همان راه‌های قبلی اجرا شود نیاز به این همه محدودیت نیست. الان در شرایطی هستیم که متاسفانه ناچاریم محدودیت‌ها را بیشتر کنیم. امروز تصمیمات کلی گرفتیم که در ظرف این هفته جزئیاتش نهایی می شود.

رئیس‌جمهور ادامه داد: از شنبه هفته آینده یعنی اول آذر این طرح اجرایی و عملیاتی می‌شود که مربوط به یک استان نیست و برای سراسر کشور است. هفتگی اعلام می شود، با توجه به شرایط شهرهای مختلف کشور و بنابر ویژگی‌هایش مقرراتی اجرا خواهد شد. کلیات این مقررات در این جلسه بحث و تصویب شد.

روحانی با بیان اینکه این طرح طرحی است که اساسش تا پایان کرونا ادامه دارد، گفت: هم امسال و هم سال آینده این طرح بزرگ را تا پایان کرونا ادامه می‌دهیم.

ان‌شاءالله بهداشت و درمان و قرارگاه بیشترین مسئولیت را برای اجرای آن بر عهده دارند. مردم عزیز باید اولا باور کنند این بیماری و ویروس حالا حالاها مهمان ناخوانده جامعه ماست. ما باید با این ویروس زندگی کنیم. این ویروس تا پایان امسال علی القاعده هست و تا سال آینده ماه هایی ممکن است باشد چون هنوز نه به درمان قطعی رسیدیم و نه به واکسن قطعی.

وی افزود: البته راجع به هر دو حرف زده می شود اما داروی قطعی برای این بیماری نیست. پس تا هر زمانی این واکسن به اندازه کافی در اختیار مردم قرار گیرد و هنوز هم معلوم نیست اگر واکسنی آمد اثر آن چه مدت است، ما راهی جز مراقبت از خود و از اقوام و خانواده خود و دوستان نزدیک خود نداریم. باید با این مراقبت پیش برویم و اگر مراقبت کنیم و همه دستور العمل ها را اجرا کنیم اولا ابتلا کم می شود، با همه تمهیدات تشخیص زودتر و درمان سریعتر انجام می شود و در نهایت هدف این است که فوتی ها و مرگ و میر کاهش پیدا کند که ان شاءالله این راه را ادامه می دهیم.

رئیس جمهور عنوان کرد: در طرحی که امروز کلیات آن تصویب شد و این هفته نهایی و از شنبه اجرایی و عملیاتی می شود، درست است ظاهرش به سبک تعطیلات برخی از مشاغل، تعطیلات بخش های فرهنگی و آموزشی و یا در مواردی جریمه ظهور و بروز دارد اما واقعیت این است که می خواهیم به مردم هشدار بدهیم و مردم با همه این تعطیلات احساس کنند این مسئله مهم است و ما در شرایط ویژه هستیم.

روحانی ادامه داد: این ویروس ویروس اسفند و فروردین نیست. این ویروس آن نیست، جهش یافته است.

این ویروس سرعت انتقال و اذیت و آزار بیشتری دارد. دنیا هم همین را می‌گوید و متخصصین ما در بهداشت و درمان هم همین را می‌گویند که سرعت انتقال نسبت به فروردین و اسفند ماه ۹ برابر شده است؛ بنابراین شرایط متفاوت است و ما باید بیشتر مراعات کنیم.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: مخصوصا آنهایی که راننده خودرویی در حمل و نقل عمومی هستند خیلی مهم است که سالم باشند؛ اگر راننده‌ای در تاکسی آلوده باشد خیلی مهم است. ان شاءالله تست سریع که بیاید برای اینهایی که مردم بیشتر با آنها در رفت و آمد هستند برنامه ریزی شود. خود بیمارستان ها، مطب ها و فروشگاه ها که مردم در آنجا تردد بیشتر دارند باید بیشتر مورد مراعات قرار گیرد.

روحانی در پایان تصریح کرد: امروز چهارچوب یک طرح مهمی را به تصویب رساندیم که ان شاءالله سخنگوی ستاد ملی برای مردم توضیح می‌دهد. در زمینه بیمه و مالیات هم تصمیماتی گرفته شده که برای مردم توضیح داده می شود. امیدواریم با کمک و یاری هم و مراعات دستوالعمل‌های بهداشتی مثل دور اول که سرافراز بیرون آمدیم و عبور کردیم ان شاءالله این دور هم که دور سخت‌تری است با کمک هم سرافراز عبور خواهیم کرد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب