• صفحه نخست
  • >
  • اسلاید
  • >
  • غفلت کنیم مرگ‌های کرونا چهار رقمی خواهد شد/ سنگ‌اندازی‌های ترامپ در ارسال لوازم بهداشتی به کشور

غفلت کنیم مرگ‌های کرونا چهار رقمی خواهد شد/ سنگ‌اندازی‌های ترامپ در ارسال لوازم بهداشتی به کشور

  • ۱۳۹۹-۰۸-۲۷

نمکی گفت: غفلت کنیم و کوتاه بیاییم می بازیم و آمار مرگ های کرونایی چهار رقمی خواهد شد.

به گزارش پستچی نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان از اصفهان، سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ستاد استانی کرونا در اصفهان گفت: هر کشوری هر ۱۵۰ سال یکبار ممکن است، چنین پاندمی را تجربه کند و رهبر انقلاب فرمودند، شهید آوینی می‌خواهد تا حماسه‌های مدافعان سلامت را به تصویر بکشد،از سازمان صدا و سیما هم تشکر می‌کنم که از روز‌های اول پای کار بودند.

نمکی افزود: سال‌ها من در اصفهان تحصیل کردم و این شهر منظومه‌ای از عظمت‌های سرزمین است، زیباترین ویترین معماری اسلامی جهان را باید در اصفهان دید و باید دانست که عشق معمار اصفهانی باعث شد چنین معماری‌هایی در این شهر خلق شود. در دفاع مقدس هم اصفهان بزرگترین حماسه‌ها را آفرید و این شهر سرزمین عجیبی است.

وزیر بهداشت گفت:من به عنوان کوچکترین سرباز ولایت آمده ام؛ زانو بزنم و دست شما را ببوسم و از اعضای ستاد استانی کرونا در اصفهان تشکر کنم که یکی از موفقترین ستاد‌های استانی کرونا در کشور محسوب می‌شود.

نمکی ادامه داد: به شهدای دفاع مقدس و حرم درود می‌فرستم، باید دانست که شهدای سلامت مظلوم‌ترین شهدای کشور هستند، البته من سعی می‌کنم که آتش‌ها را درونم نگه دارم و بسیار تلاش می‌کنم برای اینکه روحیه سربازان نظام سلامت تخریب نشود و من با تک تک شهدای سلامت یک بار مردم و زنده شدم و یکی از دلایل اصلی مظلومیت این شهدا بود و باید بگویم ما در دوران کرونا نسبت به دوران دفاع مقدس بیشتر سرداران را از دست دادیم.

او گفت: ترامپ که من تردید نداشتم که یک قطره خون شهید سلیمانی دامنش را خواهد گرفت با وجود حمایت صهیونیست ها موفق نشد، این ترامپ رذل و بی انصاف و بی مروت ما را در ابتدای دوران کرونا بدترین شرایط قرار داده بود و ما در تامین لباس برای مدافعان سلامت مشکل داشتیم و باید توجه داشت که برای فرمانده تلخ است که لباس برای نیرویش نفرستد.

وزیر بهداشت تاکید کرد: در بدترین سال اقتصادی دولت و در بدترین روز‌های فقدان منابع در بانک مرکزی و در این شرایط سنگین، این عزیزان افتخار آفریدند که قابل تقدیر است. در ۵۵ روز تعداد‌های مرگ‌های ما به زیر ۴۰ نفر رسید و میزان بستری به یک پنجم رسید و همین رسانه هایی که ما را به سخره گرفته بودند، بیماری گریبان‌گیر آن‌ها شد البته ما برای بیماری هیچ فردی خوشحال نمی‌شویم و برای سلامتی همه انسان‌ها دعا می‌کنیم، چون این طریقت ماست.

وزیر بهداشت ادامه داد: در آن دوران که توانستیم در مدیریت کرونا موفق عمل کنیم.با سیل درخواست هموطنان برای بازگشت به کشور رو به رو شدیم و توانستیم از یک وارد کننده ونتیلاتور به تولید کننده و صادرکننده تبدیل شویم و هزاران تخت بیمارستانی را با کمک نیرو‌های مسلح در ظرفیت بیمارستان‌ها اضافه کردیم.

نمکی گفت: در آن دوران سیل درخواست ایرانیان خارج از کشور برای ورود به کشور به راه افتاد، ما از نیازمند و وارد کننده به ونتیلاتور به تولید کننده و صادرکننده تبدیل شدیم و هزارات تخت بیمارستانی را با کمک نیرو‌های مسلح در اختیار بیمارستان‌ها قرار دادیم؛ یکی از عوامل موثر این موفقیت‌ها هدایت‌های مقام معظم رهبری بود، هیچ کس به اندازه ایشان در بین رهبران سیاسی و مذهبی جهان دستور العمل ها را رعایت نکردند، هیچ کس به اندازه ایشان از مدافعان سلامت حمایت نکردند ، ایشان پیام دادند که هرکس دستور العمل ها را رعایت نکند دچار سیعه شده است حتی ایشان جلسات روضه را در حسینیه به تنهایی برگزار کردند و حمایت‌های ایشان بی نظیر بود.

سعید نمکی با اشاره به نامه‌ای که به مقام معظم رهبری و ریاست جمهوری تقدیم کرده است، گفت: نامه عجیب و غم‌انگیزی بود که در تاریخ این کشور ثبت خواهد شد.

مقام معظم رهبری بلافاصله پیگیری کردند و جلسه در حضور ایشان تشکیل شد. در جلسه‌ ستاد مقابله با کرونا که با حضور مقام معظم رهبری برگزار شد اتفاق عجیبی افتاد، این یک سرفصل جدید در تاریخ است؛ ایشان چند تکلیف فرمودند و گفتند که مصادیق تعیین محدودیت‌ها به عهده وزارت بهداشت است و هرچه ما اعلام کردیم بقیه باید اجرا کنند.

او افزود: دوم هم اینکه وزارت بهداشت باید برای بیماریابی و سایر مسائل طرح محله محور تهیه کند و چون مصوبات ستاد ملی بلاعمل می‌ماند، فرمودند قرارگاهی تشکیل شود تا مصوبات اجرایی شود و این اتفاق بلافاصله رخ داد و شروع کردیم در طول مدت کمتری طرحی را تدوین کنیم چون تجربه های خوبی پیدا کرده بودیم. همانطور که در موج اول بیماری ۷۸ میلیون ایرانی را بر اساس پرونده الکترونیک سلامت غربالگری کردیم و توانستیم از این تجربه استفاده کنیم و بار بیمارستان‌ها را کم کنیم. با همکاری عزیزان بسیج جامعه پزشکی و دوستان هلال‌احمر نشستیم و یک طرح غربالگری مشتمل بر چند بند اصلی را تدوین کردیم.

نمکی با اشاره به طرح محله محور مقابله با کرونا گفت: اولین اقدام ما در این طرح آموزش مردم است.

اگر اقناع عمومی ایجاد نشود و شاید ما نظام بیمه‌ای کاملی نداشته باشیم تا خسارت مردم را جبران کند، هرچند دولت در اوج تنگدستی دارد کارهایی را می‌کند و دیشب هم بحث شد تا منابعی را برای تزریق به گروه‌های کم درآمد جمع کنیم.

اما معتقدم هیچ آفتی برای اقتصاد یک کشور از تعطیلی و طولانی شدن دوره اپیدمی بیماری بدتر نیست. گردشگری ما در سایه کرونا آسیب خواهد دید و درآمد گردشگری به قیمت جان نباید حاصل شود و من معتقدم تعطیلی بهتر از این است که کاسبی آلوده شود و یک ماه گرفتار بیماری شود و خدایی نکرده بر اثر بیماری جان خود را از دست دهد.

نمکی یادآور شد: برای ما یکی از تلخ ترین موارد، مشکلات اقتصادی است اما از آن تلخ تر این است که مقام معظم رهبری با تمام غصه‌ای که برای معیشت مردم می‌خورند فرمودند که بین مقوله سلامت، اقتصاد و حتی امنیت، مقوله سلامت مردم اولویت دارد و اگر دیدیم باید یکی را انتخاب کنیم، سلامت اولی‌ترین است. این فرمایش حکیمانه از فردی که در مسند رهبری و پیش از این هم ریاست جمهوری کشور را بر عهده داشته است، حرف فرد عادی نیست و این تفکیک برخواسته از خرد است.

وزیر بهداشت گفت: برخی افراد کوتاه ذهن این صحبت‌های من را تعبیر کردند که وزیر بهداشت برای فلان اقدام این صحبت‌ها را می‌کند، این حرف برای من خیلی سخیف بود و این در حالی است که من فقط برای روی مین رفتن و تکه تکه شدن به صحنه آمده ام، اما برخی ابراز علاقه و ارادت من به رهبر انقلاب را تفسیر دیگری می‌کنند.

او افزود: در طرح جدید شهر‌ها را به سه گروه تقسیم کردیم، شهر زرد شهری است که در آن به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر چهار بیمار کرونا مثبت داشته باشیم. قبلا متوسط زمان بستری ۵.۵ روز بود.

اما امروز به دلیل چموش شدن ویروس به ۹ روز رسیده است و در این شهر به ازای یک میلیون نفر جمعیت ۶۰ تخت آی سی یو اشغال خواهد بود.

نمکی گفت: منطقه نارنجی منطقه‌ای که در روز ۶ بیمار کرونا مثبت در آن داشته باشیم و در این شهر به ازای جمعیت یک میلیون نفری، ۱۸۰ تخت آی سی یو نیاز داریم و در شهر قرمز ۱۰ بیمار مثبت به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت وجود دارد و به ازای هر یک میلیون نفر ۳۰۰ تخت آی سی یو نیاز داریم و این افتخار جمهوری اسلامی است که هیچ بیماری به دلیل بی پولی پشت در بیمارستان مانده است و صد‌ها افاغنه بدون کارت را مجانی درمانی کردیم.

به دلیل نبود ونتیلاتور جوانی را به فرد مسنی ترجیح ندادیم و قومیت در درمان تاثیری نداشت و اهل تسنن و کرد و بلوچ همه در در درمان کرونا یکسان بودند و پولی و قومیت و مذهب و اعتقادات عامل تفاوت در نظام سلامت نیست و این یک افتخار بزرگی است .

به همین دلیل دشمنان نتوانستند سوار موج کرونا در ایران شوند و پیرزن ۱۰۳ ساله سنی در کردستان در بیمارستان بستری و ترخیص شد.

ویر بهداشت بیان کرد: ما با این تقسیم‌بندی دو دلیل عمده داشتیم تا به قطع زنجیره انتقال بیماری کرونا و تاب آوری نظام سلامت کمک کنیم و همکاران ما نفسی بکشند و دوستان فکر می‌کردند تابستان آسان و پاییز سختی دارند، اما چنان فشرده و نفس گیر شد که نتوانستیم درنگ کنیم و در اصفهان روزی ۳۱۵ پرستار ما آلوده شدند که باید قرنطینه یا بستری می‌شدند.

نمکی گفت: یکی از اهداف اصلی ما این است که دو هفته مهلت دهیم و ورودی بیمارستان‌ها را کم کنیم چرا که وقتی بیمار کم می‌شود مراقبت از بیمار بهتر و با کیفیت‌تر انجام می‌شود و کمی می‌توانیم استراحت به کادر درمان بدهیم.

وزیر بهداشت گفت: این آخرین فرصت نظام سلامت برای تاب آوری است، اگر کوتاه بیاییم و غفلت کنیم بازی را می‌بازیم و مرگ‌های چهار رقمی خواهیم داشت و مرگ ۴ رقمی یعنی به ورطه‌ای می‌افتیم که نمی‌توانیم از آن نجات پیدا کنیم و باید توجه داشت که غفلت از سوی مردم و مسئولان نظام یعنی پرتاب کردن آخرین تیر ترکش.

وزیر بهداشت با بیان اینکه در برهه‌ای که بیماری در حال فروکش کردن بود بار‌ها عرض کردم که در دقایق نود گل می‌خوریم و خوردیم، از خوش باوری مردم سهمگین‌تری خوشباوری مردم و وزیر بهداشت است اگر من فکر کنم که بیماری تمام شد این موضوع خطرناکتر است. با نگاهی به نمودار‌ها می‌بینیم که کف قله جایی است که ما دستور العمل ها را رعایت کردیم و اوج قله جایی است که ما دستور العمل ها را رها کردیم. این ویروس یکی از پیچیده‌ترین مخلوقات آفرینش است و نمی‌دانیم این ویروس تا کی با ما خواهد بود، ویروس امروز با ویروس ووهان متفاوت است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب