لاوروف و ظریف درباره برجام و قره‌باغ در مسکو رایزنی می‌کنند

  • ۱۳۹۹-۰۸-۲۹

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که “سرگئی لاوروف” طی روزهای آینده با همتایان ایرانی و عراقی خود که به مسکو سفر می‌کنند، دیدار و درباره مسائل مهم بین‌المللی و منطقه‌ای گفت‌وگو خواهد کرد.

به گزارش پستچی نیوز  به نقل از خبرگزاری «تاس»، “ماریا زاخارووا” سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه روسیه امروز (پنج شنبه) اعلام کرد که”سرگئی لاوروف” رئیس دستگاه دیپلماسی این کشور در تاریخ ۲۳ نوامبر (سوم آذر ماه) با “محمدجواد ظریف”، وزیر امور خارجه ایران دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد. به گفته وی، این چهارمین سفر آقای ظریف به مسکو در سال ۲۰۲۰ خواهد بود.

زاخارووا افزود: «طبق برنامه ریزی انجام شده، وزرای خارجه روسیه و ایران تبادل نظر در خصوص برخی مسائل مهم بین‌المللی، از جمله وضعیت منطقه قره باغ، اوضاع پیرامون برنامه اقدام جامع مشترک (برجام) برای حل و فصل برنامه هسته‌ای ایران، روند اوضاع در سوریه، افغانستان، منطقه خلیج فارس و دیگر موضوعات مورد علاقه را ادامه می‌دهند.»

وی یادآور شد که مسائل مربوط به دستور کار دوجانبه و در وهله نخست، روابط اقتصادی و تجاری، از جمله تحقق پروژه‌های مشترک مهم در زمینه انرژی، حمل و نقل و دورنمای تقویت روابط فرهنگی و انسان دوستانه، نیز مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

زاخارووا همچنین اعلام کرد که وزیر امور خارجه روسیه، در ۲۵ نوامبر (۵ آذر ماه) با “فواد حسین” همتای عراقی خود که برای یک دیدار کاری دو روزه به مسکو سفر می‌کند، دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.

به گفته این دیپلمات روس، در جریان این مذاکرات برنامه ریزی شده، طرفین در خصوص موضوعات فعلی در دستور کار جهانی و منطقه‌ای با تأکید بر اوضاع سوریه، حل و فصل مناقشه خاورمیانه، روند اوضاع در منطقه خلیج فارس و وضعیت یمن تبادل نظر خواهند کرد.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه، گفت، علاوه بر این، سرگئی لاوروف در جریان سفر کاری خود به مینسک در تاریخ ۲۵ الی ۲۶ نوامبر (۵-۶ آذر ماه) با “الکساندر لوکاشنکو” رئیس جمهوری بلاروس و “ولادیمیر مکی” همتای بلاروسی خود دیدار خواهد کرد که در جریان این مذاکرات، مسائل مربوط به روابط دوجانبه، اوضاع سیاسی در بلاروس و برخی مسائل منطقه‌ای، از جمله اوضاع قره باغ مورد بررسی قرار می‌گیرد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب