راه آهن خواف-هرات پیوند دوملت ایران و افغانستان را مستحکم می‌کند

  • ۱۳۹۹-۰۹-۲۰

رئیس‌ جمهور گفت: روابط ایران و افغانستان از طریق دل‌ها، اندیشه، فرهنگ‌ها و رفتارها بوده است و امروز ریل راه آهن خواف – هرات این پیوند را مستحکم‌تر می‌کند.

به گزارش پستچی نیوز  باشگاه خبرنگاران جوان، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز (پنجشنبه) در مراسم افتتاح راه‌آهن خواف-هرات که با حضور رئیس‌جمهور افغانستان برگزار شد، اظهار کرد: امروز روز سلام، روز رحمت، روز گشایش برای دو ملت بزرگ افغانستان و ایران است. دو ملتی که از یک ریشه، تاریخ، فرهنگ و از یک منطقه در طول تاریخ برادری و همسایگی خود را به عنوان بهترین یاران یکدیگر حفظ کردند.

روحانی گفت: امروز به عنوان یکی از روزهای تاریخی در روابط دو ملت افغانستان و ایران است. روابط ما از طریق دل‌ها، اندیشه، فرهنگ‌ها و رفتارها و تلاش‌ها بوده است و امروز ریل راه آهن این پیوند را مستحکم‌تر می‌کند.

وی ادامه داد: امروز، روزی توام با شادمانی برای دو دولت افغانستان و ایران است و من به سهم خودم بسیار خوشحالم که گرچه نشد به خاطر شرایط بهداشتی و کرونایی در کنار همدیگر و حضور فیزیکی این افتتاح را انجام دهیم ولی از طریق فضای مجازی این افتتاح بزرگ را با فرمان دو رئیس‌جمهور شاهد خواهیم بود و مطمئناً این روز به عنوان یک روز تاریخی برای ما فراموش ناشدنی است.

افتتاح راه‌آهن خواف- هرات گامی مهم در زمینه جهش اقتصادی ایران و افغانستان

محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان نیز در این مراسم گفت: خوشحال هستم که امروز شاهد بهره برداری از پروژه تاریخی و حیاتی خط آهن خواف-هرات هستیم که نتیجه تلاش‌های خستگی ناپذیر هر دو کشور در عرصه اتصال قوی و رسیدن به رفاه اقتصادی است.

وی خطاب به روحانی تاکید کرد: آرزو داشتم که در افتتاح این پروژه بزرگ به صورت حضوری با جناب شما اشتراک نمایم اما محدودیت ناشی از ویروس کرونا باعث شد این پروژه حیاتی را به صورت غیرحضوری و از طریق ویدیو کنفرانس افتتاح کنیم. با استفاده از فرصت می‌خواهم مراتب عمیق همدردی مردم خود را با مردم جمهوری اسلامی ایران که با موج دوم ویروس کرونا دست و پنجه نرم می‌کنند، ابراز کنم.

اشرف غنی اظهار کرد: از کمک‌های شما در مهار کردن موج اول ویروس کرونا و توجه خاص‌تان در بهبود مهاجران افغانستان در ایران تشکر می‌کنم؛ از حضور شما در افتتاح این پروژه حیاتی استقبال می‌کنم و از بارگاه خداوند متعال برای همه مردم دنیا و به ویژه مردم متدین ایران و افغانستان توفیق رهایی از موج دوم کرونا را مسالت می‌کنم.

رئیس‌جمهور افغانستان تصریح کرد: تکمیل این پروژه مهم با وجود محدودیت‌های ناشی از گسترش ویروس کرونا نشانه بارز اراده ملی هر دو کشور و محصول زحمات شبانه روزی و جانفشانی‌های مسئولان، طراحان، کارگران و همه دست‌اندرکاران این پروژه مهم است.

وی گفت: افتتاح این پروژه تاریخی را به مثابه گام مهم در جهت احیا، توسعه و جهش اقتصادی در هر دو کشور به فال نیک گرفته و از آن استقبال می‌کنیم. همچنین از همه همکارانی که در محل افتتاح پروژه حضور دارند، قدردانی می‌کنم.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب