آقای علوی اینجا پیاده راه فرهنگی رشت است یا بازارسیداسماعیل تهران!؟

  • ۱۳۹۷-۰۱-۱۰

 

ژیلا طبسی/ روزنامه نویس

نمی دانم حالا که این یادداشت را می نویسم چند نفرازمسئولین مرتبط به امورشهری وشهرداری ازفاجعه ای که میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری با همکاری سازمان فرهنگی اجتماعی وورزشی شهرداری در پیاده راه فرهنگی شهرداری رشت رقم زده اند دیدن کرده اند!!

نمی دانم چند نفرازمسئولین بازار “سید اسماعیل” تهران به گوش شان خورده و یا از آن جا عبور کرده اند ؛ قطعا اگرکسی آن جا را دیده باشد متوجه می شود که اینجا ازنظرظاهربی شباهت به آن بازارهمه جورآجیل نیست !!

نمی دانم اصلا ازهمین مسئولین محترم کسی برایش مهم بوده که در حساس ترین نقطه ی شهر، بازاری مثل آن بازار تشکیل شده و از شیرمرغ تا جان آدمیزاد ازهراستانی هرچیزی بخواهی درآن پیدا می شود!!!

نمی دانم چه افراد بی دغدغه و با چه اهدافی کمربه نابودی گذشته و فرهنگ شهری مثل رشت می بندند و بعد با تکیه بر صندلی هایشان عیدشان را با رنگ و لعاب هرچه تمامتر جشن می گیرند!!!

آقایان اصلا مگر پیاده راه را خودتان نساخته اید  و در آن عکس های سلفی و یادگاری نگرفته اید!؟ حالا چرا قدم رنجه نمی فرمایید وبه همراه خانواده هایتان از شب های روشن در میدان شهرداری رشت ،  پیاده دیدن نمی فرمایید تا ببینید چه خبر است!!؟

ثابت قدم را برنتابیدید وبه هردلیلی که خودتان می دانید مسئولیتش را از وی گرفتید و از این پیشینه و سابقه در هیچ کجای مملکت حتی به اصطلاح درعلی آباد هم نتوانست کلید شهرداری را از آن خود کند

لا اقل به فکرآینده ی خودتان و رویاهای بهارستانی تان باشید

این همه سوژه ی رسانه ها شدید. تعدادی تان گفتید شهردار بومی . باقی تان هم شهردارغیربومی . آخرش هم طرفداران غیربومی با ترفندهای خاص خودشان طرفداران بومی را مجاب کردند و همگی رفتید ازقزوین شهردار آوردید ! از قزوین !! ملاحظه بفرمایید تکرارمی کنم ازقزوینی که هیچ چیزش شبیه رشت شما وما نبوده و نیست !!!

حالا بفرمایید تحویل بگیرید اولین……

البته این اتفاق ، ربطی به بومی بودن و غیر بومی بودن جناب شهردار ندارد؛ بر می گردد به بد سلیقگی ایشان هم در چیدمان افراد دور و برخود وهم درچیدمان سفره ی هفت سین اولین تجربه اش در شهرداری رشت

 اصلا مگر دوره ی قبل چه کار کردید !!!؟ فقط  دعوا کردید ومیله زدید وخیابان ها را تنگ کردید حالا هم  در این دوره میله ها را کندید و به قول خودتان دوباره خیابان ها را گشاد کردید. زمان شهرداربومی درخت ها را بریدید و قتل عام شان کردید. زمان غیر بومی اش هم درخت کاشتید. چهار سال دیگر تمام می شود و باز در بومی وغیر بومی بودن همچنان مجادله می کنید!! خروجی اش همین است که می بینید

رودخانه هاهم چنان درحال خفه شدنند و آخرین نفس هایشان را می کشند

سراوان دارد منفجرمی شود؛ به آن همه فاجعه ی زیست محیطی کسی دیگر اهمیتی نمی دهد.  بیماری های ناشی از آلودگی مردم منطقه ، انگار دیگر کسی را نمی آزارد

وارد بحث های عمرانی نمی شوم که خود حدیث مفصلی ست درواگویه ی مدیریت یا سو مدیریت شهری

برگردیم به بحث اول مان . آقایان آخر در کجای دنیا مرکزشهرو زیباترین قسمت کلان شهرشان را به بهانه ی عید نوروز تبدیل به اسباب تعجب و تمسخر میکنند که اینان کرده اند !!؟

مگر ما خودمان شهر خلاق غذا با هزینه ها ی …. نیستیم و تولید ات و صنایع دستی و سوغات کم داریم که برای استان های دیگر اشتغال زایی میکنیم!!؟

مگر ما سازه ی بومی و روستایی نداریم که با داربست و آهن و گونی نمایشگاه راه می اندازید!!؟

مگر ما پیشینه ی معماری بومی و پوشش سنتی نداریم تا با زنده نگه داشتن تاریخ و گذشته مان دارایی هامان را به رخ مسافران نوروزی بکشیم!؟

خوب است بدانید به مناسبت عید نوروز تعداد ۶۵ غرفه را در اختیارافراد قرار داده اند که از هر کدام بین یک و نیم تا دو میلیون تومن بابت اجاره گرفته اند . البته در حین مصاحبه برخی افراد از یک جایگاه مشخص که نشانی هم نداشت به غرفه داران تذکر می دادند که مصاحبه نکنید نمی دانم چرا !!! مگر چه دست هایی پشت پرده پنهان است مگر پشت پرده چه اتفاقاتی افتاده که نمیخواهند غرفه داران با من صحبت کنند!!؟

 این چه نوع مدیریتی ست که حتی فکری برای ظاهر این به اصطلاح ترشی هفت بیجار نکرده اند! ا

اما یک نکته مهم ، چرا هر چه چرخ می زنیم ازمتولیان و برگزار کنندگان ومسئولین دست اندرکارخبری نیست !؟ چرا عده ای تحت نام شب های روشن رشت هی تلاش می کنند و زحمت می کشند ونمایش های تکرای اجرا می کنند و سعی در خنداندن مسافران نوروزی دارند  بی هیچ مدیریتی !!

بازارهم که دیگر بازار شام است و وضعیتش معلوم و اسفناک

راستی آقای شهردارشما چطورید !؟ شما کجایید !؟ شما هم به اتفاق خانواده از شب های روشن رشت حظ و بهره برده اید!!؟

آخر اگرازطبقه ی دوم عمارت قدیمی هم نگاهی به منظره ی رو به رومی انداختید حتما به عمق زیبایی های آن پی می بردید.  مگرشما رئیس مجمع جهانی شهرهای راه ابریشم نیستید !؟  با این اوصاف دیگر مطمئن شدم یا نگاه نکرده اید یا چیزغیرعادی ندیده اید!!؟

آقایان در جایگاه یک رسانه از شما سوال هایی دارم

تا کی باید این شهر با پیشینه ی تاریخی و فرهنگ اصیلش دستخوش بی برنامگی ها و کج سلیقگی های افراد گوناگون باشد

من سوال دارم و دست از سوال هایم بر نمی دارم. من درخصوص شهرخلاق غذا هم سوال دارم .همچنین در مورد طرح شب های روشن رشت از جناب استاندار هم سوال دارم وفکر می کنم وقت آن رسیده است که هم به سوال های من و هم همه ی شهروندان با دغدغه ؛ جواب داده شود

البته همکاران ما در ” پستچی نیوز” مطالب قابل تاملی را به دست آورده اند که مسیر طولانی از نمایشگاه بین اللملی تهران تا میدان شهرداری را طی نموده است .

منتظر گزارش های بعدی ما در این زمینه باشید

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب