• صفحه نخست
  • >
  • سیاسی
  • >
  • نشست گروه۲۰؛ امید به پایان جنگ تجاری و باز شدن پای بن سلمان به آرژانتین

نشست گروه۲۰؛ امید به پایان جنگ تجاری و باز شدن پای بن سلمان به آرژانتین

  • ۱۳۹۷-۰۹-۱۰

سران قدرت‌های بزرگ اقتصادی جهان در حالی در آرژانتین گردهم آمده‌اند که موضوعات مهمی همچون جنگ تجاری و بحران اوکراین از مسائل مهم مورد بحث آنان است.

 

به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از یورونیوز، سران قدرت‌های بزرگ اقتصادی جهان روز جمعه در بوئنوس آیرس (پایتخت آرژانتین) گردهم آمدند تا در نشست گروه ۲۰ در خصوص مهمترین موضوعات جهانی از جمله بحران مهاجرت، تنش‌های منطقه‌ای، تغییرات آب و هوایی و نیز توافقنامه‌های تجاری گفتگو کنند.

سران کشورهای شرکت‌کننده در این نشست در حالی گفتگوهایشان را آغاز کردند که دو موضوع مهم از همان ابتدا بر اجلاس امسال گروه بیست سایه انداخته بود: نخست تهدید دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا نسبت به افزایش تعرفه‌های گمرکی بر واردات کالاهای چینی و دیگر بالاگرفتن تنش و رویارویی نظامی میان روسیه و اوکراین.

از سوی دیگر این نشست دو روزه فرصتی مناسب برای شرکت کنندگان جهت پیشبرد مذاکرات به بن بست رسیده و تلاش برای یافتن راه حل‌های جدید بحران‌ها و مناقشات کنونی است.

سران بیست کشور قدرتمند صنعتی برای نخستین بار سال ۲۰۰۸ گردهم آمدند تا راهی برای نجات اقتصاد جهانی پس از اوج گیری شدیدترین بحران مالی هفت دهه اخیر بیابند.

سایه جنگ تجاری آمریکا و چین بر مذاکرات گروه بیست
گروه بیست (G۲۰) در حالی سیزدهمین اجلاس خود را برپا کرده که احساسات ناسیونالیستی در بسیاری از کشورهای جهان رو به گسترش است. سران بیست اقتصاد بزرگ دنیا که گردش بیش از هشتاد درصد از اقتصاد جهان را در دست دارند در این شرایط با مسائلی روبرو هستند که از یک سو توان و ظرفیت های موجود در گروه بیست برای مقابله با تنش های تجاری و اقتصادی را به چالش کشیده و از سوی دیگر باعث تزلزل در بازارهای جهانی و نیز زمینه ساز بروز اختلاف های ژئوپولیتیک شده است.

جنگ تجاری میان آمریکا و چین، دو قدرت بزرگ اقتصادی جهان بیش از هر چیز مذاکرات بوئنوس آیرس را تحت الشعاع قرار داده است. هر دو کشور پیش از این در اقدامی متقابل تعرفه های گمرکی بر صدها میلیاد دلار واردات کالاهای رقیب را افزایش داده اند.

حل اختلافات موجود میان واشنگتن و پکن که بر رشد اقتصاد جهانی سنگینی کرده، می تواند بهترین خروجی اجلاس گروه بیست در سال جاری باشد. بازارهای مالی جهان در صورت بروز توافق میان سران آمریکا و چین از هفته آینده روند رشد در پیش خواهند گرفت. دونالد ترامپ ساعاتی پیش از آغاز نشست اعلام کرد که نشانه های خوبی را برای مذاکره با همتای چینی خود مشاهده کرده است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب