شهری برای همه/تصویب طرح مناسب سازی فضاهای شهری برای جانبازان و‌معلولین جسمی و‌حرکتی

  • ۱۳۹۷-۱۰-۰۲

[su_note note_color=”#29b2fa” text_color=”#fefdfd”]به گزارش پستچی نیوز و ‌به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر کرج، در صد و یازدهمین جلسه رسمی شورای اسلامی شهر کرج، طرح مناسب سازی فضاهای شهری برای جانبازان و معلولین جسمی و حرکتی به تصویب رسید. [/su_note]

در مقدمه این طرح آمده است: «نظر به ضرورت تحقق حقوق معلولین و سالمندان به عنوان بخش قابل توجهی از اقشار جامعه، در راستای بهره‌مندی از حقوق شهروندی و رعایت عدالت اجتماعی و بهره‌برداری از خدمات جامعه همچون سایر شهروندان و ایجاد فرصت‌های برابر برای دسترسی به محیط‌های فیزیکی، اطلاعات و ارتباطات، ستاد هماهنگی و پی‌گیری مناسب‌سازی کشور به موجب ماده۲ قانون حمایت از حقوق معلولان و آئین‌نامه اجرایی آن در تلاش است که شرایطی را فراهم کند تا موانع فعالیت روزمره و حضور معلولان در فضاهای شهری و ساختمانهای عمومی مرتفع شده و بتوانند همچون سایر افراد در جامعه زندگی کنند. تحقق این امر از طریق سیاستگذاری، برنامه ریزی، نظارت و جلب مشارکت همه دستگاه‌ها اعم از دولتی و غیردولتی امکانپذیر خواهد شد.»

متن طرح مصوب نیز بدین شرح است؛ «جهت تحقق حقوق جانبازان و معلولین و کم توانان جسمی و حرکتی و حضور فعال افراد و ایجاد فرصت‌های برابر برای اقشار مختلف در جابجایی و دسترسی به ساختمان‌های عمومی و فضاهای شهری، تأمین بستر کالبدی مناسب و توسعه فضاها، امکانات و خدمات، معلولین و سالمندان و کم توانان جسمی و حرکتی حق دارند همانند سایرین از حقوق شهروندی بهره‌مند شوند. با استناد به اجرایی نمودن اصل ۲۰ قانون اساسی (همه افراد ملت اعم از زن و مرد در حمایت قانونی یکسان قرار دارند و از همه حقوق انسانی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی با رعایت موازین اسلام برخوردارند) اقدام به تشکیل ستاد مناسب سازی در شهرداری کرج میشود.»

بر این اساس و با استناد به قوانین و لوایح و مصوبات موجود، شهرداریها موظفند، ازتاریخ تصویب این طرح از صدور پروانه احداث و یا پایان کار برای آن تعداد از ساختمانها و اماکن عمومی و معابری که استانداردهای تخصصی مربوط به معلولین را رعایت نکرده باشند خودداری نمایند. به همین منظور شهرداری کرج موظف است از تاریخ ابلاغ این مصوبه نسبت به انجام موارد ذیل اقدامات لازم را به عمل آورد:

۱) شهرداری ضمن بازنگری مستندات مربوط به تعهد ثبتی در زمان صدور پروانه، مهندسین نقشه بردار، طراحان، مجریان ذیصلاح، مهندسان ناظر و مالکان را موظف به اخذ تعهد در خصوص رعایت کامل ضوابط و مقررات مناسب سازی معابر شهری برای معلولین جسمی- حرکتی  نماید و در صورت عدم رعایت، پایانکار ساختمانی صادر نگردد.

۲) ارزیابی کیفی پیمانکاران در دستور کار شهرداری قرار گرفته و با تعریف پروسه ای از ورود مجدد پیمانکاران متخلف در خصوص عدم ضوابط و مقررات مناسب سازی معابر برای معلولین جسمی و حرکتی به شرکت در مناقصات جلوگیری شود.

۳) در شهرداری مرکز و همچنین مناطق، کارگروه استانداردسازی و مناسب سازی معابر متشکل از مدیران حوزه های مرتبط تشکیل شود و برنامه ریزی و اقدامات، توسط این کارگروه در خصوص معابر جدیدالاحداث صورت گیرد.

۴) از تاریخ تصویب این طرح، صدور پروانه ساختمانی و پایانکار، مبتنی بر الزام رعایت ضوابط و دستورالعمل های مناسب سازی در تمامی پیاده روهای شهری می گردد و هیچ رمپی از ابتدای پیاده رو یا پله ای خارج از مرز زمین در پیاده رو و پیش بینی دسترسی به فضاهای زیرزمین از فضای پیاده رو ایجاد نمی گردد.

۵) در معابر عمومی، نصب نشانه‌ها و علائم فیزیکی لازم با اولویت میادین و معابر اصلی و نزدیک به تقاطع‌ها در دستور کار قرار گیرد.

۶) چراغ‌های راهنمایی معابر به علائم صوتی و نیز برجسته نمودن سطح پیاده‌روهای نزدیک به تقاطع‌ها برای استفاده نابینایان تجهیز گردد.

۷) تمهیدات لازم در توقفگاه‌های عمومی با هدف در نظر گرفتن محل‌های ویژه برای توقف وسایل نقلیه معلولین انجام گیرد.

۸) رعایت کلیه ضوابط مندرج در آئین‌نامه اجرایی بند (ج) ماده یک‌صد و نود و سوم (۱۹۳) قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ساختمان‌ها و اماکن عمومی و خصوصی و نیز بخش‌های توسعه شهری و معابر عمومی و… و اعمال کنترل‌های لازم وفق آئین‌نامه فوق‌الذکر در صدور هرگونه مجوز ساخت‌وساز و گواهی پایان کار رعایت گردد.

۹) اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی مناسب از طریق هماهنگی با سایر دستگاه‌های اجرایی ذیربط به‌ویژه سازمان بهزیستی و از طریق دستورالعمل مشخص انجام گیرد.

۱۰) تسهیلات و خدمات ویژه برای کم‌توانان جسمی و حرکتی و جانبازان در امر رفت‌وآمد از طریق سازمان حمل و نقل ریلی شهرداری کرج تأمین شود.

۱۱) اتوبوسهای ویژه و تسهیلات در اتوبوس های درون شهری پیش بینی شود.

۱۲) مناسب سازی تمامی پارکها جهت استفاده از پارکها توسط معلولین جسمی و حرکتی انجام گیرد.

۱۳) از تاریخ تصویب این طرح مقررات و ضوابط معلولین جسمی و حرکتی در خصوص تمامی ساختمان های عمومی الزامی می گردد.

تبصره ۱: شهرداری کرج بنا به مسئولیت‌های مقرر در قانون شهرداری و خصوصاً مفاد ماده پنجاه و پنجم قانون مذکور مسئولیت هماهنگی و پیگیری اجرایی نمودن مفاد این مصوبه را عهده‌دار است و مکلف است با تشکیل ستادی متشکل از نمایندگان بخش‌های ذیل نسبت به پیگیری موضوعات و اعمال نظارت بر حسن انجام وظایف و مفاد این مصوبه و تصمیمات متخذه اقدام نماید.

۱- معاون شهرسازی و معماری شهرداری کرج و یا نماینده تام‌الاختیار به‌ عنوان دبیر ستاد.
۲- معاون فنی و عمرانی شهرداری کرج و یا نماینده تام‌الاختیار.
۳- معاون خدمات شهری شهرداری کرج و یا نماینده تام‌الاختیار.
۴- معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری کرج و یا نماینده تام‌الاختیار.
۵- معاون فرهنگی، اجتماعی شهرداری کرج و یا نماینده تام‌الاختیار.
۶- مدیرعامل سازمان سیما و منظر شهر کرج و یا نماینده تام‌الاختیار.
۷- یک نماینده به انتخاب کمیسیون معماری شهرسازی شورای اسلامی شهر کرج.

تبصره ۱: ستاد مزبور موظف است به‌منظور ایجاد هماهنگی‌های لازم حسب مورد از سایر دستگاه‌های اجرایی ذیربط به‌ویژه بنیاد شهید و امور ایثارگران، سازمان بهزیستی و مدارس استثنایی کشور وابسته به وزارت آموزش و پرورش جهت شرکت در جلسات دعوت به عمل آورد.

تبصره ۲: شهرداری کرج موظف است ظرف مدت یک ماه پس از ابلاغ این مصوبه، نسبت به تشکیل ستاد مناسب‌سازی فضاهای شهری برای معلولین جسمی حرکتی با حضـور کلیه حوزه‌های اجرایی مرتبط اقدام و گزارش پیشرفت کار را هر سه ماه یک‌بار، جهت اطلاع به شورای اسلامی شهر کرج ارائه نماید.

تبصره۳: شهرداری کرج مکلف است، همه‌ساله به هنگام تصویب بودجه شهرداری ردیف اعتباری خاص مناسب‌سازی فضای شهری را برای جانبازان و معلولین جسمی حرکتی در قالب برنامه‌ها و طرح‌های مشخص پیش‌بینی نماید.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب