صاحب خانه هایی که سارقان را به خانه دعوت می کنند

  • ۱۳۹۷-۱۰-۰۲

[su_note note_color=”#fb2420″ text_color=”#ededef”]برای خوردن شام، خرید یا پیاده روی همراه با اعضای خانواده خوشحال و شاد به بیرون از منزل می روی، بعد از ساعت ها به خانه برمی گردی، درِ ورودی منزل یا واحد آپارتمان را باز می کنی، ناگهان با صحنه ای رو به رو می شوی که دنیا روی سرت آوار می شود، همه چیز به هم ریخته است…[/su_note]

هیچ چیزی سرجایش نیست، خانه به هم ریخته و برخی از وسایل تزئینی شکسته اند، اتفاقی افتاده است… کسی وارد خانه شده، اولین فکری که به ذهنت خطور می کند، جواهرات و پول هایی است که پس انداز کرده ای تا خانه ای بخری، خودروات را عوض کنی، شهریه دانشگاه فرزندت را بدهی یا هزاران گرفتاری دیگری که قرار بود با آن برطرف کنی، به سراغ محل نگهداری جواهرات و پول ها می روی، سر جایشان نیستند، مستاصل می شوی و بیشتر می گردی اما هر چه بیشتر می گردی، ناامیدتر می شوی، آن جا است که به یقین می رسی، دزد به خانه زده است به همین راحتی، چون تا دیروز فکر می کردی مرگ برای همسایه است نه برای من.
بسیاری از سرقت های منزل به همین راحتی صورت گرفته است، آنقدر راحت که هرگز فکرش را نخواهید کرد که سارقان منزل چگونه از سهل انگاری ما استفاده کرده و دست به سرقت زده اند.
به گفته پلیس بین مدت زمانی که ساکنان در منزل حضور ندارند، با میزان خطر سرقت رابطه مستقیم دارد، به همین دلیل است که خانه های تک نفره و خانه های مجردی در معرض خطر بیشتری برای سرقت قرار دارند.
سارقان در سرقت خانه ها از کوچک ترین غفلت ساکنان بهره می برند در این راستا مجرمان تمایل به سرقت در مناطق زندگی خود را نیز دارند، اگرچه سارقان حرفه ای ترجیح می دهند که برای سرقت همیشه در حرکت و سفر باشند؛ بنابراین پرونده سرقت های منزل نشان می دهد چه منازلی بیشتر در معرض خطر سرقت قرار دارند، منازلی که نزدیک به محل زندگی مجرمان است، در مکان هایی که عبور و مرور وسایل نقلیه زیاد است، در مناطق پرتردد و حاشیه ای در منازلی که قبلا از آنها دزدی شده است.
این منازل در خطر بیشتری برای سرقت قرار دارند زیرا پارامترهایی که سارقان با توجه به آنها از این منازل دزدی کرده اند مانند موقعیت، قابل تغییر نیستند و در مقایسه با خانه هایی که از آنها دزدی نشده است احتمال سرقت از این خانه ها چهار برابر بیشتر است.
سرقت مجدد از این منازل معمولا بعد از ۶ هفته از اولین سرقت اتفاق می افتد، دلایل متعددی برای دوباره سرقت شدن از این منازل وجود دارد، بعضی از این منازل نشانه هایی از ارزش بالای سرقت و دسترسی آسان از خود نشان می دهند که سارقان به محل سرقت برگشته و وسایلی را که در سرقت اول نتوانستند با خود ببرند، غارت کرده یا به سارقان دیگر نیز اطلاعاتی در مورد وسایل موجود در منزلی که مورد سرقت قرار گرفته است، می دهند.
در مواردی سارقان بعد از ماه ها دوباره به محل سرقت اولیه بازمی گردند تا وسایلی را که مالک منزل از طریق بیمه جایگزین کرده است، سرقت کنند.
تحقیقات متعدد نشان می دهد که سرقت دوباره از منزل بیشتر در مناطق حاشیه ای اتفاق می افتد. نکته مهم اینکه سارقان منازلی را که رفت و آمد در آن وجود دارد، سرقت نمی کنند و تلاش بر دوری از این منازل را دارند.
همجواری با منازلی که قبلا مورد سرقت قرار گرفته اند، جابجایی زیاد ساکنان، حضور کمتر در منزل، عدم برقراری ارتباط اجتماعی با همسایه ها، دوری از سایر منازل اطراف، عدم وجود نور کافی در محیط، کم توجهی ساکنان منازل به مقوله امنیت و عدم وجود امکانات بازدارنده مانند دوربین از جمله مواردی است که بیشتر مورد توجه سارقان قرار دارد.
بسیاری از سارقان منزل به صورتی تیمی کار می کنند، آنها در اعترافات خود بارها و بارها گفته اند که رمز موفقیت در انجام سرقت ها، سهل انگاری صاحب خانه ها و عدم رعایت اصول ایمنی است.
یکی از سارقان حرفه ای منازل شمال شهر تهران در اعترافات خود گفته است که یکی از همدستانش در خودرو راننده بود و خودش داخل منازل می رفته و دیگر همدستش نیز به عنوان زاغ‌ زن در کوچه می ماند تا در صورت ورود صاحبخانه با تلفن همراه به وی خبر دهد.
این سارق کلیدهایی داشت که به تمام درها می‌خورد و با آن قفل‌ های کتابی را باز می‌ کرد اما از آنجایی که در‌های ضد سرقت وقت‌گیر بود، به سمت آنها نمی ‌رفت. از سوی دیگر ساختمان ‌هایی را انتخاب می کرد که محافظ در ورودی نداشتند یا محافظ آن باز بوده است، زنگ آپارتمان را می‌زد، اگر کسی جواب نمی‌داد وارد خانه می‌شد.
این سارق حرفه ای پس از ورود به خانه‌ ها سریع سراغ اتاق خواب می‌رفت، چون می ‌دانست اقلام با ارزش در این اتاق نگهداری می‌شود.
در پرونده های دیگر مشاهده شده است که سارق در واحدهای آپارتمان را می زده و اگر کسی جوابگو نبوده، با این تصور که کسی خانه نیست، در واحد را با یک کارت تلفن باز می کرده و وارد خانه می شده است و این شگرد سارقان در مورد منازلی است که درِ واحدهای آپارتمان دارای حفاظ نبوده است.
خود سارقان در اعترافات خود، همواره توصیه کرده اند که خانه‌ ها باید در صورت امکان در ضد سرقت داشته باشند و افراد به هیچ وجه پول و طلا را در خانه‌ های خود نگهداری نکنند و گاوصندوق‌ های مطمئن و ضد سرقت تهیه کنند.
یکی از سارقان حرفه ای منزل که بیشتر طلا و اشیای قیمتی منازل را به سرقت می برد، در اعترافات خود به پلیس گفته بود که شایعه شده ما با دستگاه گنج ‌یاب به خانه ‌ها می‌رویم و محل طلاها را پیدا می‌کنیم. نیازی به گنج‌یاب نیست. وقتی وارد خانه شویم، راحت می ‌فهمیم که وسایل قیمتی و پول را کجا گذاشته‌ اند. برخی فکر می‌کنند خیلی زرنگ هستند و وسایل را زیر لباس یا میان رختخواب مخفی می‌کنند، اما این محل ‌ها هم از نگاه ما دور نمی ‌ماند. آنها با این کار همه وسایل را در یک محل قرار می‌دهند تا راحت‌تر سرقت شود. توصیه می‌کنم اگر پول و طلا در خانه دارید، در محل‌های مختلف مخفی کنید تا همه دارایی را یک جا از دست ندهید.
برخی از فروشندگان دستگاه های فلزیاب و طلایاب می گویند: چنین دستگاه هایی در منازل هیچ کاربردی ندارد تازه اگر هم در خانه مورد استفاده قرار گیرد، بازهم به درد دزدان نمی خورد چون استفاده از آن به زمان نیاز دارد و این در حالی است که زمان برای سارقان بسیار اهمیت دارد. از سوی دیگر برای امنیت و حفاظت از طلاها در منزل می توان این طلاها را داخل ورقه های سرب مانند و سپس کاغذهای کاربن پیچید که با این روش فلزیاب ها قادر به شناسایی آن نخواهند بود.
با این حساب می توان گفت، سارقان از شم و تجربه خود برای پیداکردن طلا استفاده می کنند. دستگاه های فلزیاب نیز به کار سارقان نمی آید چون در خانه انواع فلز مشاهده می شود و این دستگاه ها به همه فلزات واکنش نشان می دهد بر این اساس این دستگاه ها فقط در بیابان ها و فضای باز کاربرد دارند به همین دلیل در این زمینه پلیس توصیه می کند که مردم طلاهای خود را در جاهایی که برای سارقان شناخته شده است از جمله کمد لباس، دراور و کابینت قرار ندهند.
از دیگر توصیه های پلیس داشتن حفاظ در مقابل در و پنجره ها است؛ بر این اساس گفته می شود، مقابل تمام پنجره‌ها، نورگیر، پاسیو و روی دیوارهای کوتاه حفاظ مقاوم و مطمئن نصب شود.
سارقان در اعترافات خود گفته اند، برخی ساکنان واحد‌ها شب پنجره‌ها را باز کرده و صبح ها، هنگام ترک خانه فراموش می‌کنند آن را ببندند، در این شرایط خود صاحب خانه‌ است که سارق را به خانه اش دعوت کرده است. برخی از صاحب خانه ها کلید را زیر پادری یا داخل جا کفشی می‌گذارند که با این اقدام خود، کار سارقان را راحت تر می کنند. در برخی موارد نیز افراد از پارکینگ خارج یا وارد می‌شوند و تا زمان بسته شدن در صبر نمی‌ کنند، در این هنگام سارق منزل از این فرصت استفاده کرده، به راحتی وارد پارکینگ و بعد وارد طبقات ساختمان می شود و دست به سرقت می زند.
همان طور که بارها گفته شده است، سارقان شگردهای خود را با پیشرفت های تکنولوژی، هماهنگ می کنند اما بسیاری از سارقان منزل از روش های تکراری استفاده می کنند که می توان با هوشمندی، کام آنها را در اهداف شومشان، تلخ کرد. در ذیل به برخی از این شگردهای تکراری اشاره می کنیم تا با رعایت نکاتی نه چندان سخت و هزینه بر، نسبت به حفاظت از منزل خود محتاط تر باشیم.

* توپی‌زنی
یکی از روش های تکراری سارقان منزل توپ زنی است که پلیس نیز بارها به این شیوه تکراری اشاره کرده است که با نصب درهای ضد سرقت می توان این شگرد را به بایگانی سرقت های منزل فرستاد.
در این روش سارقان با داشتن دیلم و وسایلی شبیه آن، توپی‌ های قفل ‌ها را می ‌شکنند و وارد خانه می‌شوند. از آنجا که در این روش توپی قفل شکسته می‌ شود، بین سارقان این شگرد به توپی‌زنی معروف شده است.

* مرد عنکبوتی
یکی دیگر از شگردهای سارقان منزل بالا رفتن از دیوار خانه ها و وارد شدن از طریق پنجره و پشت بام ها است. از آن جا که سارق مثل عنکبوت از در و دیوار بالا می‌رود، این شگرد به سرقت‌های عنکبوتی شهرت یافته است.

* سرقت از منزل با خودروهای سرقتی
در این شگرد، دزدان پس از سرقت خودروهای گران ‌قیمت اقدام به سرقت از منازل می کنند تا به راحتی شناسایی نشوند چون به گفته خودشان کسی به خودروهای مدل بالا شک نمی کند. در این نوع از سرقت، سارقان سوار بر خودروهای مدل بالا شده ‌و پلاک جعلی روی خودرو‌های مسروقه نصب می کنند.

* سرقت از خانه های خالی با کاغذهای سفید
سارقان در این شیوه زنگ در خانه ها را می زنند اگر کسی جواب نداد، کاغذ سفیدی را بین در می گذارند و اگر کسی جواب داد به صورت نمایشی، آدرسی از صاحب خانه می پرسند، بد از گذشت ساعت ها، سراغ خانه هایی می روند که با کاغذ سفید نشانه گذاری کرده بودند، اگر کاغذ نیفتاده باشد، مشخص می شود، کسی خانه نیست و به این ترتیب اقدام به سرقت از منزل می کنند.

* کاهش سرقت های مهمه در هشت ماه امسال
سرهنگ رضا موذن معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی ناجا در گفت و گو با خبرنگار انتظامی ایرنا افزود: در هشت ماه امسال میزان سرقت های مهمه کاهش و در مقابل میزان سرقت های خرد افزایش یافته است؛ به گونه ای که سرقت های مهم در هشت ماه امسال حدود ۴۰ درصد کاهش یافته و میزان کشفیات در این حوزه نسبت به سال های گذشته تفاوتی نداشته است.
به گفته وی سرقت های مهم شامل ۱۰ آیتم از جمله سرقت بانک، منزل، خودرو، طلافروشی و محموله است و سرقت های خرد شامل مواردی مانند سرقت محتویات داخل خودرو، جیب بری و کش زنی می شود.
معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی نیروی انتظامی در رابطه با کاهش سرقت منزل، گفت: شهروندان طلا، جواهرات و وجوه نقد خود را به صندوق امانات بانک ها یا افراد مورد اطمینان بسپارند. هنگام ترک منزل برای عزیمت به مسافرت یا برای چند ساعت، در صورت امکان، سعی شود با استفاده از تایمر، روشنایی منزل به هنگام شب به طور متناوب تامین شود.
معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی نیروی انتظامی به همسایه بانی (سپردن منزل به افراد مطمئن و امین در محل) اشاره کرد و افزود: منزل خود را برای سرکشی و استفاده خدماتی به افراد مطمئن بسپارید و در صورت امکان درِ اتاق های داخل ساختمان را قفل و تنها کلید درِ ورودی ساختمان و درِ اصلی را به افراد مورد اطمینان می توان سپرد.
موذن ادامه داد: راه های ورودی و خروجی منزل خود از قبیل کانال کولر و نورگیر را با محافظ مطمئن پوشش دهید و برای حفاظت بیشتر از منزل می توانید توپی قفل های سوئیچی را به وسیله لوله بپوشانید یا توپی قفل را با بدنه همسطح کنید.
وی تصریح کرد: تمام پنجره های قابل دسترسی، نورگیرها و پاسیوها را به حفاظ مقاوم تجهیز کنید به ویژه در طبقات پائین که سارقان از طریق پریدن روی بالکن یا لوله گاز برای دسترسی به منزل استفاده می کنند.
معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی نیروی انتظامی، اضافه کرد: به افرادی که به عنوان مامور سازمان های مختلف به منزل شما مراجعه می کنند، وسواس بیشتری به خرج دهید و قبل از شناسایی کامل و رویت مدارک آنها از ورود این افراد به داخل منزل خودداری کنید.
معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی ناجا تاکید کرد: کلید منزل خود را در دسترس افراد غیرمطمئن قرار ندهید و از قرار دادن آن در محل هایی از جمله زیر جاکفشی و سایر محل های قابل دسترسی اجتناب کنید.
موذن گفت: همچنین نسبت به تعویض قفل هایی که کلید یدک آن گم شده یا کلیدی که برای مدتی در اختیار دیگران بوده است، اقدام کنید و به هیچ عنوان برای شناسایی افراد اقدام به بازکردن در منزل نکنید و این مورد را به فرزندان خردسال خود نیز آموزش دهید.
وی همچنین توصیه کرد که شهروندان در تمام ساعات شبانه روز در ورودی ساختمان را کنترل کنند.
سرهنگ موذن گفت: مجموعه ای از عوامل سبب بالا رفتن میزان سرقت های منزل می شود؛ که از جمله آن می توان به بی­ توجهی دارندگان منازل به بالا بردن ضریب ایمنی و امنیتی ساختمان (بالکن، حفاظ، در­های ورودی، پائین بودن دیوار، باز بودن پنجره و در، قفل­های بی کیفیت، عدم نصب وسایل هشداردهنده و دوربین مداربسته، عدم بکارگیری نگهبان در مجتمع مسکونی، استفاده از اتباع بیگانه غیرمجاز به عنوان نگهبان و سرایدار، عدم گرفتن تضمین کافی از شرکت ها در هنگام استخدام افراد با عنوان (نگهبان، سرایدار و باغبان) یا استخدام از طریق شرکت­های نامعتبر و نگهداری اقلام با ارزش، پول، طلاجات در منزل و خاموش کردن تمام چراغ ها در منزل اشاره کرد.
وی افزود: در مقابل این عوامل که سبب افزایش میزان سرقت منزل می شود، مجهز کردن منزل به سیستم های امنیتی هشداردهنده در زمان سرقت و همسایه بانی (سپردن منزل به افراد مطمئن و امین) میزان سرقت را کاهش می دهد، شهروندان باید از بستگان و آشنایان قابل اعتماد بخواهند که به صورت مستمر از منزل آنها در صورت رفتن به مسافرت سرکشی کنند. طلا، جواهرات و وجوهات نقد خود را به صندوق امانات بانک­ها بسپارند و از همراه بردن زیورآلات، اشیای قیمتی و اسناد و مدارک غیرضرور خودداری کنند.
سرهنگ موذن شهروندان را ملزم کرد تا از تایمر برای روشنایی منازل در شب استفاده کنند و به آنها توصیه کرد از دادن کلید به افراد غیرمطمئن، شرکت‌ها و کارگرانی که برای تعمیرات مراجعه می­کنند، خودداری کرده و نسبت به نصب حفاظ روی نورگیر و پنجره­ها به خصوص در طبقات همکف و مسیر لوله­ های گاز و استفاده از قفل­های محکم و استاندارد برای در منازل هر چه زودتر اقدام کنند.
معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی افزود: چنانچه در یک مجتمع چند واحدی زندگی می ‌کنید، به نحوی برنامه ریزی کنید که کل ساختمان در دفعات زیاد خالی از سکنه نباشد.
در مجتمع‌های مسکونی در زمان بکارگیری از نیروهای خدماتی (مستخدم) در انتخاب افراد دقت و تحقیق شود و از شرکت‌های معتبر نیرو درخواست کنید.
سرهنگ موذن تاکید کرد: نگهبان محله تحت نظارت نیروی انتظامی را در مجتمع های مسکونی برای ممانعت از ورود مجرمان به داخل ساختمان و پیشگیری از سرقت بکار گیرید و از قرار دادن کلید ورودی ساختمان و آپارتمان در محل­ های قابل دسترسی خودداری کنید.
وی، بیان نکردن دارایی و موجودی اقلام باارزش نزد افراد بیگانه، عدم پذیرش اسناد و اشیای گران بها و طلای بستگان برای نگهداری در یک محل خاص یا منزل را از دیگر راه های پیشگیری از سرقت منزل برشمرد.
سرهنگ موذن در مورد کمبود صندوق های امانات بانک ها، گفت: جلسات مختلفی با بانک مرکزی داشته و تاکید کرده ایم تا به بانک های عامل اعلام کنند صندوق امانت خود را گسترش دهند؛ بر این اساس این صندوق ها در حال گسترش است.

* اجرای طرح مبارزه با سرقت های خشن
معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی نیروی انتظامی همچنین از اجرای مرحله چهارم طرح مبارزه با سرقت های توام با خشونت در سراسر کشور و دستگیری ۹۱ سارق خشن خبر داد و گفت: در راستای تحقق اهداف قرارگاه مرکزی مبارزه با سرقت، مرحله چهارم این طرح از جمله زورگیری خیابانی، کیف­ قاپی، سرقت به عنف، سرقت تحت پوشش مأمور و شناسایی و دستگیری سارقان خشن به مدت ۲ روز در سراسر کشور اجرا شد.
وی با بیان اینکه در این طرح، ۹۱ سارق خشن دستگیر شدند که متهمان به ۲۴۵ فقره سرقت اعتراف کردند، اظهار داشت: در بررسی سوابق متهمان مشخص شد ۵۳ درصد از سارقان سابقه دار و ۴۷ درصد از آنها فاقد سابقه بوده اند.
معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی ناجا با تاکید بر ضرورت آگاه سازی مردم و دعوت به رعایت موارد حفاظتی و امنیتی برای پیشگیری از سرقت های خشن، گفت: افزایش هزینه ارتکاب جرم به شکل های مختلف با همکاری دستگاه قضایی، تشدید مجازات سارقان به عنف و سلب امتیازات حبس زدایی از آنان، مدیریت بر جرم سرقت به عنف به منظور کاهش زمینه های ارتکاب جرم، ایجاد شرایط لازم برای بازگشت مجرمان به زندگی عادی و نیز جلوگیری از تکرار جرم نقش به سزایی در کاهش اینگونه سرقت ها دارد.

* توصیه های پلیس برای پیشگیری از سرقت منزل
همان طور که گفته شد سارقان از شیوه های مختلف در سرقت از منزل استفاده می کنند، اما نکته حائز اهمیت در تمام این سرقت ها، پایین آوردن سرعت عمل و بستن تمام فرصت ها برای سارقان است. سه مولفه سرعت، فرصت و سهولت در بروز سرقت مهم است اما وقتی عرصه در این سه مولفه برای سارقان تنگ شود، به ندرت سرقت های آنها با موفقیت همراه خواهد بود.
پلیس با پایش های تخصصی از نحوه سرقت متهمان سابقه دار و باندهایی که به صورت سریالی اقدام به سرقت می کنند، به این نتیجه رسیده است که سارقان زمان سرقت را از ساعات پایانی و بامداد به سرشب های شلوغ یعنی ساعت های ۱۹ تا ۲۱ تغییر داده اند چون مالکان در این زمان به خاطر بیدار بودن دیگر همسایه ها و وجود تردد در کوچه و خیابان در صورت خروج از خانه نکات ایمنی را به کار نمی برند و به خیال اینکه زود برمی گردند، مشاهده شده است که پنجره ها را باز می گذارند یا فقط به بستن در خانه اکتفا می کنند همین بی احتیاطی ها باعث سوءاستفاده سارق و اجرای نقشه سرقت می شود.
– پلیس در توصیه های خود همواره به ایمن سازی خانه ها که امروزه بیشتر افراد آپارتمان نشین هستند، تاکید می کند، ایمن سازی خانه ها نه هزینه بر است و نه وقت گیر اما بسیاری از افراد در این زمینه تعلل کرده و وقتی گرفتار می شوند، به این نتیجه می رسند تا خانه خود را ایمن کنند.
بی دقتی در انجام نکات ایمنی در راه های ورودی ساختمان و همچنین بی احتیاطی در خصوص ورود افراد ناشناس و نامطمئن به محدوده ساختمان یکی از راه های سرقت از منزل است.
– از سوی دیگر در اختیار داشتن کلیدها توسط افراد نامطمئن، نبود دزدگیر مطمئن در ساختمان، بی دقتی در انتخاب مکان امن برای نگهداری اموال و اشیای قیمتی، مطلع ساختن افراد نامطمئن از سفر خانواده و خالی بودن خانه و عدم رعایت نکات ایمنی هنگام ترک کردن و خالی ماندن خانه، از جمله مواردی است که شرایط سرقت را فراهم می کند. البته راهکارهای پیشگیرانه ای در این زمینه وجود دارد، مثلا وقتی خانه ای ساخته می شود، به ایمن سازی و استحکام خانه به اندازه زیبایی آن اهمیت داده شود.
– نکات ایمنی را در خصوص راه های ورودی با دقت مضاعف رعایت کنید، با استفاده از سیستم های دزدگیر به امنیت منزل بیفزایید و از نبود کلیدهای منزل در دست افراد ناشناس یا نامطمئن اطمینان حاصل کنید.
– به منظور ایمنی بیشتر برای در ورودی منزل حتما از قفل های با استحکام بالا و استاندارد استفاده کنید.
– برای ساکنین مجتمع های مسکونی، بهره گیری از پلیس محله یا سرایدار مطمئن، کمک شایانی به امنیت مجموعه می کند. در محله ها و کوچه های خلوت و کم رفت و آمد سعی کنید با مشارکت اهالی ساختمان یا محله سرایدار یا نگهبان استخدام کنید.
– درهای ورودی و پارکینگ را در طول شبانه روز ببندید، سعی کنید تا حد امکان خانه را خالی نگذارید. در مواقعی که به سفر می روید، خانه را با کمترین جلب توجه ممکن ترک کنید. وقتی خانه را ترک می کنید، امنیت خانه تنها با بستن در اصلی تامین نمی شود.
– اجازه ندهید افراد ناشناس وارد خانه شوند.
– مراقبت از اشیا و اموال گرانبها را جدی بگیرید. مشخصات اموال با ارزش خود را به دقت نگه دارید.
– برای استخدام نیروی کار به عنوان نیروی خدماتی، سرایدار، نگهبان، نظافتچی و آشپز با احتیاط عمل کنید.
– وجود خانه های نیمه کاره یا پروژه های ساختمانی می تواند خطری بالقوه محسوب شود که برای خانه های اطراف خود نیاز به مراقبت بیشتر را ایجاد می کند.
– برای کرایه یا فروش منزل خود حتما به بنگاه های قابل اعتماد مراجعه کنید.
– اگر محدوده منزل شما از نور کافی برخوردار نیست در سردر خانه خود از لامپ استفاده کنید.
– در صورت مشاهده افراد مشکوک در اطراف منزل خود، مراتب را به کلانتری اطلاع دهید.
– در صورت خروج از منزل تنها به قفل درِ خروجی اکتفا نکرده و تمام درهای داخلی را نیز قفل کنید.
– حتی برای یک بار هم کلید خود را روی قفل در جای نگذارند.
– از قرار دادن کلید در زیر جاکفشی، داخل کفش و سایر نقاط قابل دسترسی خودداری کنید.
– در پشت بام منزل خود را در اسرع وقت به حفاظ نرده ای و قفل آویز مطمئن مجهز کنید.
– هنگام خروج از منزل تنها به قفل کردن در خروجی اکتفا نکرده، تمام درهای داخلی ساختمان اعم از درِ پشت بام، هال، اتاق ها، آشپزخانه، حمام، حیاط خلوت را قفل کنید.
– برای جلوگیری از سرقت منزل خود به روش توپی زنی، توپی قفل را با بدنه در همسطح کرده و در صورت عدم امکان لوله ای فلزی به دور آن جوش دهید.
– حتی الامکان درهای ورودی و داخلی منزل خود را به سیستم هشداردهنده مجهز و از نگهداری وجوه نقد، طلا و جواهر به مقدار زیاد در منزل جلوگیری کنید.
– نزد افراد ناشناس و افرادی که اعتماد کافی به آنها ندارید از میزان اموال و دارایی موجود خود در منزل صحبت نکرده و در مواقعی که به مسافرت می روید، از همسایگان یا اقوام مورد اطمینان خود بخواهید که از منزل شما مراقبت کنند.
– نسبت به اتومبیل ها و موتورسیکلت های متوقف و سرنشینان آن در اطراف منزل خود بی تفاوت نبوده و در صورت مشاهده موارد مشکوک، شماره و سایر مشخصات آنها را یادداشت و سریعا به مراکز ۱۱۰ پلیس اطلاع دهید.

* اقدام لازم در صورت سرقت از منزل
– در صورت سرقت از منزل آرامش خود را حفظ کرده و خونسرد باشید.
– با پلیس ۱۱۰ تماس بگیرید زنگ بزنید هر چند در دسترس بودن تلفن کلانتری مربوط به محل شما و پایگاه های آگاهی می تواند مفید باشد.
– برای باقی ماندن اثرانگشت سارقان به هیچ چیز از اسباب منزل دست نزنید و جای لوازم را تغییر ندهید.
– اجازه ندهید که افراد غیرمسئول به چیزی در محل سرقت دست بزنند.
– اجازه ندهید مردم در محل وقوع سرقت جمع شوند.
– به کسی در مورد فرایند پیشرفت تحقیقات پلیس چیزی نگویید.
– اجناسی که دارای شماره سریال هستند، از سوی پلیس قابل کشف و پیگیری هستند. شماره سریال اشیای برقی و سایر لوازم خانه را یادداشت کنید و همراه داشته باشید تا در صورت نیاز در اختیار پلیس قرار دهید چرا که پلیس آگاهی در صورت سرقت این اشیا می تواند لوازم سرقتی را پیگیری و بازگرداند.
گزارش از معصومه نیکنام

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب