همایش منشور حقوق شهروندی بانوان برگزار شد/انتقاد صریح فرماندار کرج از مسئولان غائب

  • ۱۳۹۷-۱۰-۰۳

[su_note note_color=”#060606″ text_color=”#f2f2ef” radius=”4″]معاون استاندارالبرز و فرماندار ویژه شهرستان کرج در اولین همایش «منشور حقوق شهروندی بانوان »در استان البرز، با بیان اینکه به یُمن حضور ریاست محترم جمهوری، فضا برای گفتمان در کشور باز شده است، گفت: اگر بدنبال توسعه متوازن هستیم،نباید از ۵۰ درصد جمعیت غافل شویم.[/su_note]

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ویژه شهرستان کرج، «مهندس سیروس شفقی» پیش از ظهر دوشنبه در «همایش منشور حقوق شهروندی بانوان » که با استقبال بی نظیر بانوان دستگاه های اجرایی استان و بخش مرکزی کرج در سالن همایش های میلاد کرج برگزار شد، ضمن قدردانی ویژه از اهتمامی که برای نخستین بار در استان برای آگاهی بانوان از حقوق اجتماعی شان صورت گرفت، گفت: بخشداری مرکزشهرستان کرج با دست پُر این همایش را در استان برگزار کرد و به نوعی پیشقراول تببین حقوق شهروندی بانوان در البرز شد.

وی همچنین با انتقاد از عدم حضور مسئولان دستگاه های اصلی و متولی امر تصریح کرد: این همایش که با استقبال بانوان استان همراه بوده است، تلنگری به دستگاه های عریض و طویلی است که به لوگوها و عناوین بسنده کرده و خود در این همایش استانی حضور ندارد.
فرماندار شهرستان کرج در ادامه با بیان اینکه بخشی از مخاطبان و مهمانان این همایش را بانوان روستاهای بخش مرکزی تشکیل می دهند، خطاب به آنان خاطرنشان کرد: شما بانوان حافظان فرهنگ و سنت روستاها و شهرهای خود هستید و این حضور و تلاش و تکاپو برای آگاهی از حقوق شهروندی از جانب شما، جای تبریک دارد.
بانوان باید اول به خودباوری برسند
مهندس شفقی افزود: این خود بانوان هستند که باید به خودباوری برسند و با اطلاع از حقوق خود  نسبت به مسایل به خودساختگی برسند.
معاون استاندارالبرز در ادامه با بیان اینکه حقوق شهروندی جزو تفکیک ناپذیر هر جامعه ای محسوب می شود، افزود: این امر زمانی میسر خواهد شد که همه آحاد بدور از تفکیک جنسیتی از حقوق لازم برخوردار باشند و خوشبختانه این زمینه نیز در کشور فراهم شده است.
تلاش برای احقاق جایگاه زنان درتاریخ، قانون اساسی و منشور حقوق شهروندی ملموس است
وی یادآور شد: تاریخ هم گواه صادقی مبنی بر این است که اگر زنانی در دنیا حرفی برای گفتن داشته اند، ماحصل مبارزاتی بوده است که بانوان در احقاق خود بدنبال آن بوده اند.
فرماندار شهرستان کرج گفت: تاریخ و تمدن کهن ایران زمین و تاکیدات دین مبین اسلام نیز بر این امر تاکید دارد که جایگاه زنان باید بهتر دیده شود.
مهندس شفقی همچنین با اشاره به اینکه در اصل ۲۰ و ۲۱ قانون اساسی نیز به صورت صریح به حقوق زنان اشاره شده است، افزود: ابلاغ منشور حقوق شهروندی در آذرماه سال ۹۸ در ۱۲۰ ماده و ذیل ۲۲ عنوان ناظر بر حقوق بانوان است و این همایش ها و گردهمایی ها می تواند شما را با حقوق خود آشنا نماید.

فرماندار ویژه شهرستان کرج گفت:اگر معتقد به باور توسعه متوازن و همه جانبه هستیم،نباید ۵۰ درصد جامعه را کنار بگذاریم و از آنها غافل شویم.
وی خطاب به بانوان دستگاه های اجرایی استان از آنها خواست که حقوق خود را بشناسند چرا که تمامی دغدغه ها و ضمانت اجرایی آن نیز در قانون دیده شده است.
معاون استاندارالبرز تصریح کرد: به یُمن حضور دولت جناب آقای دکتر روحانی، فضا برای گفتمان باز شده است و باید با برنامه ای تدوین شده در این حوزه گام برداشت.
فرماندار شهرستان کرج گفت: زمانی که کرامت زنان جامعه حفظ شود می توان انتظار آن را داشت که ظرفیت ها شکوفا گردد.
وی افزود: آگاهی زنان از حقوق اجتماعی شان در نهایت منتج به اتفاقات مثبتی خواهد شد که کاهش آسیب های اجتماعی بخشی از آن بشمار می رود.
فرماندار شهرستان کرج، گفت: تحقق سهم ۳۰ درصدی  بکارگیری ظرفیت بانوان در بخش های مختلف را نیز از مصدایق بخشی از منشور حقوق شهروندی عنوان کرد.
گفتنی است، این مراسم با استقبال بی نظیر بانوان شاغل در دستگاه های اجرایی استان و روستاهای بخش مرکزی کرج برگزار شد،اجرای هم خوانی سرودهای خاطره انگیز به زبان اقوام سراسر ایران در البرز، از جمله بخش های قابل توجه این همایش بشمار می رفت.در حاشیه این مراسم، غرفه هایی از دست سازه های بانوان توانمند استان در حوزه های هنری و همین طور صنایع خودرو و… عرضه شده بود. در پایان از زنان کارآفرین روستاهای بخش مرکزی کرج نیز طی مراسمی تجلیل به عمل آمد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب