طرح تاسیس مراکز آموزش عالی علوم پزشکی خصوصی ملغی شود

  • ۱۳۹۷-۱۰-۱۶

[su_note note_color=”#f63117″ text_color=”#f9f8f8″]اعضای تشکل‌های اسلامی دانشجویان ایران (تادا) در نامه ای سرگشاده خطاب به رئیس جمهوری درخواست کردند که طرح تاسیس مراکز آموزش عالی علوم پزشکی خصوصی ملغی شود. [/su_note]

[طرح تاسیس مراکز آموزش عالی علوم پزشکی خصوصی ملغی شود]

به گزارش شنبه خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا، در بخشی از این بیانیه آمده است: اقدام اخیر وزارتخانه‌ بهداشت درمان و آموزش پزشکی مبنی بر ابلاغ آیین نامه رسمی تاسیس مراکز آموزش عالی علوم پزشکی خصوصی، از سری اقداماتی است که جز ناامیدی بیش از پیش و ایجاد بدبینی در میان بدنه دانشگاهی و علمی کشور نسبت به روندهای سال‌های اخیر در راستای پولی‌سازی و تجاری‌سازی آموزش عالی، نتیجه دیگری در پی نداشته است.
اعضای تادا در ادامه نوشته اند: طرحی که عملا رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، پرستاری و سایر رشته‌های علوم پایه را از حالت اشباع به فوق اشباع می رساند و در حقیقت با اجازه دادن به تاسیس مراکز خصوصی آموزشی و دانشگاه‌های غیرانتفاعی، کنکور را دور می زند و همان بلایی که بر سر رشته‌های مهندسی آورد بر سر این رشته‌ها نیز می آورد.
در ادامه آمده است : این طرح نه تنها آینده‌ شغلی بخش زیادی از این دانشجویان را به خطر می اندازد عملا با جان مردم نیز بازی می‌کند چرا که بخش خصوصی در هر کاری محاسبه‌ سود و زیان خود را می‌کند و مسلما به دنبال استخدام اساتیدی با حقوق کمتر است. حال سوالی که مطرح می شود این است که آیا بازده این اساتید به اساتید دلسوزی که در دانشگاه های علوم پزشکی کشور حضور دارند می رسد؟
در ادامه این نامه عنوان شده است: پذیرش‌های بی ضابطه و غیرعقلانی دانشجویان رشته‌های پر طرفدار از بین دانشجویان مشغول به تحصیل در خارج کشور به گونه‌ای که تنها مسیری برای دور زدن کنکور سراسری و جایگزینی توانایی مالی به جای توانایی و شایستگی علمی گشوده شده، پذیرش‌های بلاموضوع دانشجویان رشته‌های مختلف(طرح بهیاران یک ساله، کارشناسی مراقبت بهداشت و …)،موضوع فروش صندلی‌های دانشگاه‌ها به افراد خاص و با قیمت‌های نجومی و ده‌ها معضل دیگر موجب شده تااکنون با ابلاغ این مصوبه غیر مسئولانه و حساسیت‌زا، تحمل و خویشتن‌داری تمامی دلسوزان آموزش عالی علوم پزشکی و علی‌الخصوص دانشجویان به نقطه پایانی خود نزدیک شود.
یادآور می شود : رونوشت این نامه به سعید نمکی سرپرست وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی ارسال شده است .

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب