در آستانه ی گیلانی خاکستری

  • ۱۳۹۷-۱۰-۱۸

می خواهم این بار از گیلانم برایتان بگویم ، ازدردهایی که اخیرا گریبانگیرش شده !

استانی در شمالی ترین نقطه ی کشور ، محصور میان دریا و کوهستان ، دارای آب و هوایی معتدل و مرطوب و طبیعتی سبز و پوشیده از جنگل … و این شاید تعریفی کوتاه باشد از سرزمینی کوچک….

استانی به شدت مهاجر پذیر که با وجود وسعت کم دهمین استان پرجمعیت کشور است و حجم عظیمی از برنج و زیتون و چای با کیفیت کشور در این استان تولید می شود ، دریایی دارد به نام کاسپین که مردمان ساحلش از آن ارتزاق می کنند …

خلاصه که این گیلان زیبا نگینی ست سبز برانگشتر خاکستری ایران! ( البته اگر به نگین های دیگر برنخورد) ….

القصه ایرانی که تا چشم کار می کند کویر است و کویر است و بیابان، گیلانی دارد سرسبز و آباد با اقلیمی مطبوع ، طبیعتی سبز ، دریاچه ای ابی و رودخانه هایی پر آب و جاری…..

و اما …. اما مدتی ست عده ای کمر بسته اند به نابودی اش انگار حیفشان می اید این یک تکه هم کویر نشود…!

یکی می آید می گوید می خواهم آب دریاچه خزر را انتقال دهم به سمنان آن یکی می خواهد سدی بسازد که هر چه زمین و زمان را می بافیم به هم و فریاد می زنیم که این جا جای ساختن سد نیست در کَتِ مبارکشان نمی رود که نمی رود!

من مانده ام این برنامه ریزان محترم مدارکشان را از کدام دانشگاه معتبری کسب کرده اند که اینقدر موشکافانه همه چیز را می سنجند!

یک هزار میلیارد تومان می خواهند بدهند سدی بسازند که نابودی تالاب انزلی به دلیل کاهش قابل توجه اب وردی به ان و از بین رفتن ۱۰۰ هکتار از شمشاد های هیرکانی از بارزترین عواقب ان است ….

در حالی که با هزینه ای به مراتب کمتر از احداث سد می توان اب بندان های سنتی زیادی که در ان منطقه وجود دارد را ترمیم و به خوبی آب مورد نیاز را تامین کنند ….

حتی من که اندازه ی  چند کتاب و چند واحد دانشگاهی اقلیم خوانده ام می توانم ده ها دلیل بیاورم که اقا جان مادرتان نسازید ! یک هزار میلیارد تومان پول است اخر علف خرس نیست که ! بیایید مثلا چند کارخانه تعطیل شده در گیلان را راه اندازی مجدد کنید….

حالا انتقال آب کاسپین به کویرسمنان را دیگر کجای دلمان بگذاریم …. اقایان کارشناس دریای کاسپین یک دریاچه بسته است و هر گونه دستکاری در دریاچه های بسته موجب بر هم خوردن اکوسیستم دریاچه و محیط اطراف ان خواهد شد. حالا پس روی اب دریاچه و خشک شدن تدریجی آن و بر هم خوردن شرایط زندگی آبزیان و… را هم که کوچک بشماریم ( که البته اصلا کوچک نیست ) زندگی هزاران ساحل نیشین با این طرح تهدید می شود…

حرف هایم را تمام می کنم با سخنی خطاب به مسئولین دلسوز کشور:

شما را به هر کسی که می پرستید مشاورانتان را عوض کنید و جایشان کسانی را بگذارید که دلشان برای این آب و خاک بسوزد

پستچی نیوز: انتشار مطالب خبری و یادداشت های دریافتی لزوما به معنای تایید محتوای آن ها نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب