رفع مشکل پرداخت پول نفت ایران توسط دولت هند

  • ۱۳۹۷-۱۰-۲۹

[su_note note_color=”#e10707″ text_color=”#ecebeb” radius=”7″]وزارت دارایی هند پول نفت خام خریداری شده از شرکت ملی نفت ایران به صورت روپیه را از مالیات معاف کرد.[/su_note]

اورونیوز-در پی معافیت هند از تحریم نفتی ایران، مبادله طلای سیاه میان دو کشور همچنان ادامه دارد و مطابق توافق دو طرف نقل و انتقال مالی از طریق بانک دولتی یو سی او و بر اساس روپیه هند صورت می‌گیرد.
البته مطابق قانون، درآمد شرکت‌های خارجی نزد بانک‌های هندی افزون بر کارمزدها و عوارض متعلقه، مشمول اخذ مالیات ۴۰ درصدی نیز می‌شود. در مجموع حساب شرکت ملی نفت ایران نزد بانک یو سی او مشمول ۴۲.۵ درصد مالیات و عوارض می‌شود.

این قانون موجب شده بود تا اجرای توافق دریافت پول نفت از طریق روپیه برای ایران ناممکن شود و پرداختی پالایشگاه‌های هندی در حساب شرکت ملی نفت ایران بلوکه شود.
بر اساس توافق صورت گرفته میان دو دولت، موجودی حساب ایران می‌تواند صرف خرید کالا از هند یا سرمایه گذاری در پروژه های صنعتی این کشور شود. همچنین ایران اجازه دارد از محل روپیه‌های حاصل از صادرات نفت برای خرید اوراق قرضه دولت هند یا پرداخت هزینه تحصیل دانشجویان ایرانی هزینه کند.

به گفته مقام‌های وزارت دارایی هند، در مقایسه دور نخست تحریم‌های نفتی ایران، ظرفیت استفاده ایران از حساب بانک یو سی او افزایش یافته است. چرا که در دور پیشین تحریم‌ها ایران تنها اجازه داشت از موجودی روپیه خود برای خرید کالا از بازار هند استفاده کند.

با این وجود دولت هند امیدوار است تا با اجرای این توافق، تراز تجاری خود با ایران را به نفع خود مثبت کند.

البته معافیت مالیاتی دولت هند تنها مشمول درآمد حاصل از فروش نفت خام می شود و عایدی صادرات سایر کالاها از جمله فرآورده‌های نفتی و گاز را در بر نمی‌گیرد.

هند پس از چین دومین مشتری عمده نفت ایران است که برای ادامه خرید نفت ایران معافیتی ۶ ماهه را از آمریکا اخذ کرده است. با این وجود به دلیل بازگشت تحریم‌های بانکی علیه ایران از ماه نوامبر گذشته امکان نقل و انتقال پولی میان بانک های هندی و ایرانی از میان رفته بود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب