یارکشی کی روش به توییتر هم کشیده شد

  • ۱۳۹۷-۱۰-۳۰

[su_note note_color=”#e10707″ text_color=”#ecebeb” radius=”7″]مصاحبه جنجالی سرمربی پرتغالی تیم ملی فوتبال، طی ۴۸ ساعت گذشته بخش قابل توجهی از توییت ها را به خود اختصاص داده است. در میان کاربران نگاه انتقادآمیز به کی روش برجسته و پررنگ بود.[/su_note]

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، کاربران توییتر طی دو روز اخیر علاوه بر واکنش گسترده به اظهارات جنجالی سرمربی پرتغالی تیم ملی فوتبال، به فعال شدن ربات های برانداز در حمایت از کنفرانس ضدایرانی لهستان، حاشیه های دستگیری خبرنگار «پرس تی وی» در آمریکا و پراکندگی امامزاده ها در ایران توجه نشان دادند.

**هجمه به کی روش، انتقاد از خیابانی
مصاحبه جنجالی «کارلوس کی روش» سرمربی تیم ملی فوتبال ایران بار دیگر میان کاربران توییتر بحث انگیز شده است. کی روش در بخشی از مصاحبه خود به عدم پرداخت دستمزد کادر فنی تیم ملی و حمایت ها از تیم پرسپولیس انتقاد می کند. این اظهارات که با ترجمه غیر دقیق همراه شد، همچنین واکنش احساساتی «جواد خیابانی» مجری و گزارشگر فوتبال به مصاحبه کی روش و در نهایت عذرخواهی «مهدی تاج» رئیس فدراسیون فوتبال، از جنبه ها و با نگاه های مختلفی مورد توجه کاربران قرار گرفت.
هشتگ هایی چون «#کی روش»، «#کی روش_برانکو»، «#جواد_خیابانی»، «#تاج» و .. بیانگر این طیف از توییت ها بود.
برخی کاربران اظهارات کی روش و در مجموع آنچه را رفتار «غیرحرفه ای» او خواندند مورد انتقاد قرار دادند و از افول محبوبیت او به خاطر این رفتارها گفتند. کاربری نوشت: اگر خواستید قصه ای تعریف کنید یا مثالی بزنید از چهره ای محبوب که یکباره افول کرد، یک نمونه حی و حاضر چلوی چشم همه ماست: کارلوس کی‌روش.
تعدادی، اظهارات کی روش را دخالت در امور کشورمان دانستند که از حیطه وظایف او خارج است. کاربری نوشت «مربی حقوق میلیاردی می گیرد که خدمت کند، آموزش و ارتقا. همین. دخالت در هر مورد دیگری در قد وقواره او نیست. »
برخی دیگر خواستار موضع گیری و اقدام عملی فدراسیون در برابر رفتار کی روش شدند.
کاربران همچنین بخش هایی از اظهارات کی روش که گفته «از زمانی که رهبری به تیم ملی تبریک گفته و این تیم را تحسین کرده، وزارت ورزش علیه او وارد عمل شده است» مبنای نقد از سرمربی تیم ملی قرار دادند. کاربران این بخش از گفته های کیروش را «متملقانه» و «چاپلوسانه» خواندند. کاربری نوشت «این بابا، آینه فرهنگ پاچه‌خوارپرور، دشمن‌تراش، عوام‌فریب و طلبکار حاکمان ماست.»
کاربری دیگر آورد «کیروش می تواند به عنوان نامزد جبهه پایداری برای انتخابات مجلس مطرح شود. دعواهایش را به رهبری وصل می کند و مسئولین را می‌ترساند؛ از فقر و گرسنگی مردم هم چماق بر سر رقبا می‌سازد در همان زمانی که خودش بیشترین پول را از بیت المال گرفته.»
گروهی هم اظهارات کی روش را نوعی «جوسازی» برای مواجهه با احتمال ناکامی تیم ملی ارزیابی کردند.
برخی هم در مقام حمایت از پرسپولیس برآمدند و با انتشار تصویر یک فقره چک که مدعی هستند به عنوان پاداش پیروزی در دیدار دوستانه مقابل ترینیداد وتوباگو به مدیررسانه‌ای و کادرفنی تیم ملی پرداخت شده است، کی روش را به عوام‌فریبی متهم کردند.
بخش از توییت ها از رویکرد حمایتی اظهارات کی روش را مورد ارزیابی قرار دادند. این کاربران «ترجمه غیر دقیق» از اظهارات کی روش را عامل «سوء برداشت» از اظهارات او در افکار عمومی دانستند. به نوشته یک کاربر، «صحبت های کارلوس کیروش را گوش بدهید.او هیچ اشاره ای به فقر مردم ایران نمی کند.مشخصا دارد شرایط کنونی اردوی تیم ملی را با پرسپولیس مقایسه میکند.من پرسپولیسی هستم و کاری به درستی یا نادرستی مقایسه اش ندارم اما او توهینی به مردم نکرده.»
برخی دیگر اشتباه در ترجمه و هجمه به کیروش را «عامدانه» و در چارچوب آنچه «تمایل یک جریان برای حذف کی روش» خواندند دانستند. کاربری نوشت « تاریخ انقضای کی روش تموم شده که الان حامیای تلویزیونی و مطبوعاتیش هم شدن علیهش،اگه قرار به موندنش بود شک نکنید با وجود این حجم از هوچی بازی و فرافکنی سرمربی تیم ملی و مصاحبه علیه این و اون به جای تمرکز به تیم همچنان ازش تعریف می کردن اون عده خاص».
تعدادی از کاربران اما آنچه را موضع گیری «احساسی» و رفتار «پوپولیستی» جواد خیابانی در خصوص اظهارات سرمربی تیم ملی خواندند، اسباب حساس شدن افکار عمومی و دامن زدن به جار و جنجال ها علیه کی روش دانستند. این کاربران به شدت خیابانی و عملکرد او را مورد نقد قرار دادند. کاربری نوشت «به راحتی چند تا اختلاف و رقابت درون فوتبالی بین چند تا مربی خارجی رو بدل به احساسات میهن‌پرستانه و مسائل کلان و ملی می‌کنیم!»
در مقابل، برخی موضع گیری خیابانی را «به جا» دانسته و او را مورد تحسین قرار دادند. کاربری آورد « جواد خیابانی امروز سنگ تموم‌ گذاشت و حرفی رو زد که مدت‌ها از تریبون صداوسیما کسی حق نداشت علیه فحاشی کیروش بیان‌کنه.»
تعدادی کاربران اظهارات خیابانی را در چارچوب رویکرد کلی صدا و سیما در خصوص این مساله ارزیابی کرده و به انتقاد از صدا و سیما پرداختند.
بخش قابل توجهی از کاربران از لزوم پایان دادن به این جار و جنجال و توجه به تیم ملی گفتند. به نوشته یک کاربر، «فارغ از دعوای کیروش برانکو این تیم ملی ایرانه که داره بیشترین ضرر رو میکنه.» دیگری آورد «ما هنوز ۴تا فینال دیگه داریم تا طلسم قهرمانی رو بشکنیم. دو هفته صبر کنیم.»
موضع گیری دلجویانه رییس فدراسیون فوتبال هم واکنش های متفاوتی به دنبال داشت. برخی این موضع گیری را به جا و پایان بخش به جنجال ها دانستند و برخی دیگر آن را موجب پایمال شدن عزت ایران خواندند.

**هشتگی که ربات ها علیه ما ترند کردند
هشتگ «# weSupportPolandsSummit» در حمایت از کنفرانس ضدایرانی لهستان روز چهارشنبه از طرف مخالفان جمهوری اسلامی با بیش از ۱۰هزار توییت و ریتوییت ترند اول توییتر فارسی شد.
بسیاری از کاربران ترند شدن این هشتگ را ناشی از فعالیت ربات ها دانسته اند. «#ورشو»، «#فیلترینگ»، «#رفع_فیلتر»، «#ارتش_ربات» هشتگ هایی بود که کاربران ذیل آنها به فعالیت براندازها در حمایت از کنفرانس ورشو واکنش نشان دادند و خواستار رفع فیلتر توییتر برای بهره گیری از توانمندی های داخلی در مقابله با دشمنان در فضای مجازی شدند.
کاربری نوشت «بررسی ۵۵۰۰ توئیت با این هشتگ، نشان می دهد که ۳۷۸ اکانت بیش از ۵۰۰ بار با این هشتگ توییت کرده‌اند که بسیاری از آن‌ها در یک روز بیش از ۱۰۰ توییت داشته‌اند.»
در همین ارتباط بسیاری از کاربران فارسی زبان توییتر در داخل کشور، فیلتر بودن توییتر را «عامل ضعف» طرفداران جمهوری اسلامی ایران در این شبکه اجتماعی دانسته اند. بر همین مبنا بسیاری از کاربران خواستار رفع فیلتر توییتر و تلگرام شده اند.
کاربری نوشت «آقایون فیلتر کننده، توییتر و‌ تلگرام رو‌ فیلتر میکنید بعد میگید بیاید سیلی بزنید به دشمن، خوب عزیز دل چه جوری سیلی بزنیم، فیلترها رو‌ بردارید بیینید این لشگر فیک و ربات برانداز باز هم می‌تونه چیزی رو‌ ترند کنه آخه؟ میاید هشتگ‌ هم پیشنهاد می‌دین واسه ترند کردن؟»
کاربر دیگری هم نوشت «ارتش ربات‌ها برای اجلاس ورشو سنگ تمام گذاشت و فیلترینگ باعث شد تا مردم نتوانند پاسخ درخور داده و سیلی محکمی به ترامپیست‌ها و حامیان تکه تکه شدن ایران بزنند. تا کی قصد دارید با ایجاد محدودیت برای دلسوزان ایران فضارا برای جولان دشمن فراهم کنید؟ »
کاربر دیگری آورد «رفع فیلتر توئیتر یک امر لازم برای دفاع از کشور و مقابله با توطئه دشمن در فضای مجازی است. فریاد زدن مظلومیت مرضیه هاشمی و مقابله با توطئه ای به اسم کنفرانس ورشو در پیام رسان های داخلی ممکن نیست باید، در توئیتر و امثال آن به دشمن سیلی زد.»
در توییتی دیگر می خوانیم « ۵۵۰۰ توئیت با هشتک ضد ایرانی #WeSupportPolandSummit در توئیتر منتشر شده، فارغ از این موضوع که قطعا بخشی از این توئیت ها توسط ارتش ربات ها انتشار پیدا کرده، از معاون محترم دادستان کل کشور می پرسم اکنون جوانان چطور طبق فرمایش رهبرانقلاب با دسیسه دشمن مقابله کنند؟»

**مطالبه آزادی برای مرضیه هاشمی
هفته گذشته «مرضیه هاشمی» مجری و خبرنگار پرس تی وی که برای دیدار خانواده و برادر بیمارش به آمریکا رفته بود از طرف اف بی آی دستگیر شد. کاربران با هشتگ «#مرضیه هاشمی» و « #FreeMarziehHashem» به دستگیری او واکنش نشان دادند و خواستار آزادی او شدند.
بسیاری از کاربران علت دستگیری او را «نامشخص» و «غیر شفاف» دانستند. حتی یکی از خبرنگاران «بی بی سی فارسی» هم نوشت «هنوز نمیدانیم اتهام مرضیه هاشمی چیست. برادرش هم در گفتگو با خبرگزاری‌ها گفته‌ هنوز وکیل نگرفته‌ و اطلاعی‌ ندارد. همزمان ریس انجمن قلم آمریکا گفته اگر این بازداشت برای مقابله به مثل با بازداشت‌های آمریکایی‌ها در ایران باشد یا به خاطر گزارش‌هاش، به شدت نگران کننده است.»
برخی اما بازداشت او را مستند به قانون «شاهد عمده» دانسته اند. کاربری نوشت «مرضیه هاشمی به استناد یکی از جنجالی ترین قوانین آمریکا به عنوان شاهدعمده بازداشت شده، قانونی که به موجب آن افراد بی‌گناه برای شهادت اجباری در دادگاه بازداشت می‌شوند. سالهاست فعالین مدنی برای بازنگری و تغییر آن تلاش میکنند.»
در توییت دیگری آمده است: «مرضیه هاشمی برای شهادت در دادگاه بازداشت شده است. فارغ از اینکه طبق گزارشات نحوه برخورد با ایشان نامناسب بوده،اما گویا در آمریکا اینگونه نیست که در پرونده ای شما مطلع باشید و مثلا بدانید که ((پول داده اید یا خیر)) اما از شهادت در دادگاه استنکاف بورزید و یک بیگناه را قربانی کنید.»
برخی به آمریکا در ارتباط با دستگیری هاشمی هشدار دادند. «غلامعلی حداد عادل» در صفحه خود نوشت «آمریکا نمی‌تواند با مرضیه هاشمی، به روشی که درباره‌‌ خاشقچی عمل شده است، رفتار کند. آمریکا بداند که بازداشت خانم هاشمی باعث وحدت بیشتر مردم ایران و افزایش نفرت آن‌ها از آمریکا خواهد شد.»
برخی کاربران از ویژگی های مرضیه هاشمی و ارادت او به اهل بیت گفتند. «فواد ایزدی» استاد دانشگاه تهران در توییتر خود نوشت «ایشان ارادت خاصی به حضرت زینب (س) داشتند و شاید نمی‌دونستند قراره ایام فاطمیه امسال مثل پیام آور کربلا اسیر و کشف حجاب بشند و به دست و پاشون غل و زنجیر بزنند.»
برخی دیگر به همین بهانه، مساله دستگیری «نازنین زاغری» را به میان کشیدند. از دید برخی کاربران، دستگیری هاشمی و زاغری «هم ارز» یکدیگر است و هر دو «قبیح» و بد. «سعید شریعتی» فعال سیاسی نوشت «همانطور که بازداشت و زندانی کردن خانم‌ نازنین زاغری غیر انسانی و خلاف موازین حقوق بشری است،بازداشت خانم مرضیه هاشمی زشت، غیر انسانی و خلاف موازین حقوق بشری است.اگر مشخص شود پشت این اقدام سرویس بریتانیا بوده تا وجه‌المصالحه خانم زاغری فراهم شود، این اقدام زشت دوچندان محکوم است.»
برخی این اقدامات را در جهت افزایش فشار بر ایران دانشتند. در توییتی می خوانیم «امروز دشمن همه تلاش خود را می‌کند تا فشار را بر ایران عزیز چند برابر کند و حتی دست به رفتارهای غیر انسانی مانند بازداشت مرضیه هاشمی زده است. خودشان در ورشو و مزدوران‌شان در فضای مجازی سخت مشغول کارند. برای تو دهنی زدن به آنها توییتر و دیگر فضاها را رفع فیلتر کنید.»

**تراکم امامزاده ها در ایران
انتشار تصویری از یک داده نما در مورد تعداد و پراکندگی امامزاده ها به تفکیک استان های کشور، موجی از واکنش ها را میان کاربران توییتر برانگیخته است.
در این داده نما تعداد امامزاده های کل کشور ۸ هزار و ۱۶۷ عدد عنوان شده است. در این آمار که از سوی مرکز اوقاف اعلام شده، سیستان و بلوچستان با ۱۱ امامزاده و استان فارس با بیش از ۱۴۰۰ امامزاده از کمترین و بالاترین تعداد بقعه امامزاده در کشور برخوردارند. کاربران با هشتگ «#امامزاده» به این موضوع واکنش نشان دادند.
شماری از کاربران این تعداد بقاع امامزاده در کشور را «بسیار زیاد» ارزیابی کردند و با «غیرمنطقی» توصیف کردن تعداد این امامزاده ها آن را نشانه «جعلی» و «ساختگی» بودن برخی قلمداد کردند.
کاربری نوشت «نقشه پراکندگی بقاع منتسب به امامزادگان در کشور گویای حجم بالای موارد جعلی در برخی استانهاست. فی المثل استان فارس احتمالا به دلیل پرکار بودن مدیرکل اوقاف استان چهارده برابر استان مذهبی مجاور امامزاده دارد.»
کاربری هم نوشت: «از ۱۱۴ عدد امام زاده قم ، آیت الله مرعشی فقط نسب حضرت معصومه رو تایید کرده بودند.»
برخی هم از گردش بالای پول در این امامزاده ها و نفوذ تولیت آن ها نوشتند. در توییتی می خوانیم « براساس آمار به دست آمده از سایت بقاع متبرکه وابسته به سازمان اوقاف، در ایران ۸۱۶۷ امام‌زاده ثبت شده است. حالا میشه حساب کرد چه گردش پولی تو امامزاده ها است.»
آمار پایین امامزاده ها در استان های سنی نشین هم توجه کاربران را جلب کرد. در توییتی می خوانیم «نکته ی جالب نقشه اینه امامزاده ها از قدیم میدونستن کدوم استان ها قراره اهل سنت باشن کلا کمتر طرفشون رفتن، سیستان، کردستان، ایلام، کرمانشاه، هرمزگان. قشنگ نیست؟»
کاربر دیگری نوشت «برای من خیلی عجیب است که استانهای فارس و مازندران بیشترین امامزاده‌ها را دارند !!! از طرفِ دیگر اصلا عجیب نیست که سیستان‌و‌بلوچستان فقط ۱۱ امامزاده دارد؟»
برخی به همین بهانه فرهنگ زیارت و امامزاده باوری مردم را مورد انتقاد قرار داده و سنگین بودن طرف تقاضا را موجب ایجاد پدیده ای با عنوان «امامزاده سازی» خواندند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب