• صفحه نخست
  • >
  • اسلاید
  • >
  • ۳۰ تُن کیک را ۱۰ روز دیگر از اردکان به اصفهان منتقل می‌کنیم/دو رآکتور جدید در دست ساخت داریم/با برجام چیزی را از دست ندادیم

۳۰ تُن کیک را ۱۰ روز دیگر از اردکان به اصفهان منتقل می‌کنیم/دو رآکتور جدید در دست ساخت داریم/با برجام چیزی را از دست ندادیم

  • ۱۳۹۷-۱۱-۰۳

[su_note note_color=”#fae812″ text_color=”#040404″ radius=”7″]ئیس سازمان انرژی اتمی گفت: برجام اجماع جهانی علیه ما را خنثی کرد و با این توافق چیزی را از دست ندادیم. [/su_note]

به گزارش حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی هسته ای، امشب (سه‌شنبه، دوم بهمن ماه) در برنامه رو در رو از شبکه چهار سیما با محور «چهل سالگی و شکوه هسته‌ای» بیان کرد: علم صنعت هسته‌ای را پس از ۳۰ سال مهار کردیم.

وی تصریح کرد: با تراکم تجارب و قوانین سیالات و فیزیک و دینامیک در قالب نرم افزار درآوردیم و نرم افزار را راستی آزمایی کردیم.

** امروز می‌توانیم هر سفارشی را در دانش هسته‌ای انجام دهیم

رئیس سازمان انرژی هسته‌ای ادامه داد: امروز می‌توانیم هر سفارشی را در دانش هسته‌ای انجام دهیم و به علم هسته‌ای دست یافتیم و در بسیاری از عرصه‌ها امکان طراحی و تولید تجهیزات هسته‌ای داریم.

صالحی یادآور شد: تحقیق و توسعه در صنعت هسته‌ای مستمر بوده و امروز به علم هسته‌ای دست یافتیم، جوانان و دانشمندان هسته‌ای می‌توانند سوخت هسته‌ای را با محاسبات فراوان مدیریت کنند.

وی خاطر نشان کرد: تا به امروز روس‌ها به ما می‌گفتند چیدمان سوخت در قلب رآکتور چگونه باشد و امروز جوانان ایرانی به این محاسبات دست یافتند.

رئیس سازمان انرژی هسته‌ای ادامه داد: در تحقیق و توسعه هیچ محدودیتی نداریم، در ماشین‌های سانتریفیوژ محدودیت‌هایی داشتیم و البته از نظر طراحی نرم افزاری محدودیتی نداشتیم.

صالحی گفت: برای تولید انبوه یک سانتریفیوژ برای اروپایی‌ها ۸ سال زمان نیاز است و ما ۱۰ سال زمان نیاز داریم و امروز ۳ سال گذشته و برای آن زمان گرفتیم.

وی خاطرنشان کرد: آمریکایی‌ها سانتریفیوژ ۳۰۰ سو را طراحی کردند و هنوز تولید نکردند و اروپایی‌ها نوع ۸۰ سو را در دست دارند و ما بر روی ۲۴ سو ۳ سال است که کار می‌کنیم و هر روز به مشکلاتی برخوردیم و انواع تست‌ها را انجام دادیم.

رئیس سازمان انرژی هسته‌ای یادآور شد: سانتریفیوژ دستگاه گران قیمتی است و در نوع سانتریفیوژ IR1 به نرخ خرابی ۲ درصد رسیدیم.

صالحی تصریح کرد: سوخت هسته‌ای هم مانند بنزین رو بهبود است و سوخت بوشهر ظرف دو سال آینده سوخت بهتری خواهد بود.

وی ادامه داد: در رآکتور تهران سوخت ۲۰ درصد را شروع کردیم و به سرانجام رساندیم و آن را بر اساس مهندسی معکوس انجام دادیم و کار بسیار دشواری بود.

رئیس سازمان انرژی هسته‌ای در همین رابطه گفت: خانم شرمن گفت که مهندسان اروپایی حیرت زده شدند و الان برای رآکتور تهران خودمان طراحی را آغاز کردیم و این یعنی بهبود کارکرد و عملکرد رآکتور تهران.

صالحی در مورد انتقادات رآکتور آب سنگین و اینکه قلب رآکتور با بتن پر شده، گفت: چاله رآکتور اراک یک کالاندریا که مخزن قرار گرفتن سوخت است را خارج کردیم و از آنجایی که طراحی عوض می‌شود، مخزن را خارج کردیم تا مخرن جدید را قرار دهیم.

وی افزود: آن زمان من لوله‌های مشابه را برای مخزن سوخت رآکتور اراک خریداری کردم و فقط یک نفر در کشور اطلاع داشت، همان شخص اول نظام. لوله‌های مخزن سوخت رآکتور را با بتن پر کردیم و لاله لوله‌های دیگری داریم.

رئیس سازمان انرژی هسته‌ای خاطر نشان کرد: با فتوشاپ نشان می‌دهند در چاله رآکتور سیمان ریختند و حتی در نماز جمعه هم گفتند.

صالحی افزود: رآکتور اراک ساخته نشده بود و گفتند می‌تواند ۸ کیلو پلوتونیم می‌تواند تولید کند و برای ساخت سلاح کافی است و در مذاکرات خواستند اقدامی انجام دهند که سوخت سلاح را تولید نکند.

** طراحی‌های ما در اراک مُهر تایید بین المللی دریافت کرد

وی همچنین طراحی رآکتور اراک را قدیمی خواند و ادامه داد: اگر پلوتونیم در اراک تولید می‌شد همزادی داشت که مسئله را پیچیده می‌کرد.

رئیس سازمان انرژی هسته‌ای تاکید کرد: فرصتی پیش آمد تا رآکتور را بر اساس طراحی جدید انجام دهیم و خودمان طراحی کنیم و ۸ کیلو پلوتونیم را به یک کیلو برسانیم.

صالحی افزود: طراحی‌های ما در مورد اراک مُهر تایید بین المللی دریافت کرد.

وی همچنین در پاسخ به پرسش مراد عنادی که پرسید آیا ممکن نبود تایید آژانس را محور قرار دهید و لوله‌ها را بتن نریزید؟ بیان کرد: اروپایی‌ها نگران بودند ما نمایندگان آژانس بین المللی انرژی اتمی را روزی در کشور راه ندهیم.

رئیس سازمان انرژی هسته‌ای در رابطه با سوخت نیروگاه اتمی در بوشهر گفت: سوخت بوشهر با نیروگاه تهران فرق دارد و قدرت نیروگاه اتمی بوشهر ۱۰۰۰ این و غلاف سوخت بسیار مهم است و باید جنس خاصی داشته باشد.

صالحی ادامه داد: چهار ماه قبل موفق شدیم جنس زیرکونیوم را برای غلاف سوخت نیروگاه اتمی تولید کنیم.

وی همچنین اظهار کرد: عده‌ای تخصصی در دانش هسته‌ای نداشتند و اظهار نظر می‌کردند، مکاتباتی هم انجام می‌دادند و مدعی تولید و ساخت در صنعت هسته‌ای بودند.

رئیس سازمان انرژی هسته‌ای تاکید کرد: با لطف خدا موفق به تولید غلاف سوخت رآکتور شدیم.

صالحی با اشاره به تصویری از رآکتور هسته‌ای اراک بیان کرد: این چاله رآکتور و هیچ اثری از بتن نیست و خبرنگاران هم بازدید کردند.

وی در مورد تاثیر برجام بر صنعت هسته‌ای گفت: مقام معظم رهبری اجازه نمی‌دادند که صنعت هسته‌ای با برجام متوقف شود و همچنان اکتشاف و استخراج ما با قدرت پیش می‌رود.

**۳۰ تن کیک را ۱۰ روز دیگر از اردکان به اصفهان منتقل می‌کنیم

رئیس سازمان انرژی هسته‌ای افزود: ۳۰ تن کیک را ۱۰ روز دیگر از اردکان به اصفهان منتقل می‌کنیم و ساخت نیروگاه‌های جدید را طبق ماموریت در دست داریم.

صالحی افزود: بیش از ۱۰ هزار میلیارد سرمایه برای نیروگاه اتمی دو و سه بوشهر را تا تابستان سال آینده بتن ریزی خواهیم کرد.

وی ادامه داد: تحقیق و توسعه را ادامه می‌دهیم و IR4 و IR5 را به تولید انبوه می‌رسانیم و IR6 پس از هشت سال در حال تست است.

رئیس سازمان انرژی هسته‌ای تاکید کرد: با متخصصان هسته‌ای صحبت می‌کنیم و با وجود آنکه می‌توانیم سه IR8 داشته باشیم چند ماه صبر می‌کنیم.

صالحی در مورد غنی سازی ۲۰ درصد گفت: الان مواد اولیه را داریم و در حال ساخت سوخت ۲۰ درصد هستیم و مانند سال ۶۶ که از آرژانتین سوخت خریدیم، سال‌ها ذخیره داشتیم و اگر الان ۲۰ درصد تولید کنیم انبار می‌کنیم در حالیکه توانمندی ۲۰ درصد به قوت خود باقی است.

**در حال حاضر توانایی تولید سوخت ۲۰ درصد را داریم

وی تاکید کرد: در حال حاضر تولید سوخت ۲۰ درصد را داریم و توانایی تولید ۲۰ درصد را هم داریم که البته اگر ۲۰ درصد را تولید کنیم خلاف برجام است.

رئیس سازمان انرژی هسته‌ای یادآور شد: رهبری و رئیس جمهور فرامینی را در مورد صنعت هسته‌ای صادر کردند برای پیشران هسته‌ای و ما با سرعت پیش می‌رویم و طوری عمل کردیم که قابل ایراد نیست.

صالحی ادامه داد: ما تنها کشور هستیم که اعلام کردیم پیشران هسته‌ای انجام می‌دهیم.

وی گفت: حضرت آقا دستور دادند مقدمات ساخت ۱۸۰ سو را فراهم کنیم و در چارچوب مقررات آژانس سالن مدرن را ایجاد کردیم.

رئیس سازمان انرژی هسته‌ای افزود: الان می‌توانیم IR6 را که در در ۱۰ ماه ۱۸۰ هزار سو تولید کند را فراهم کردیم.

صالحی همچنین به UCF اصفهان پرداخت و گفت: ۴۰۰ تن اورانیوم به تولید خود اضافه کردیم و پس از ۱۱ سال UCF اصفهان را به راه انداختیم.

وی افزود: سالن مدرن سانتریفیوژ را که ۱۱ سال زمان نیاز داشت احداث کردیم.

رئیس سازمان انرژی هسته‌ای در مورد بد عهدی آمریکا گفت: اقداماتی که گفتیم در فناوری هسته‌ای روی آن‌ها فکر می‌کنیم و بحث فنی برجام به گونه‌ای بود که خلاف مقررات و توافق‌ها نیست.

صالحی در مورد منافع برجام و ماندن در برجام گفت: کشتی‌های ما متوقف بود و صدور نفت ما به کمتر از یک میلیون بشکه رسیده بود و تلاش می‌کردیم تا دلار منتقل کنیم و مایحتاج مردم با کشتی به کشور‌های همسایه می‌رفت و با لنج جا به جا می‌کردیم.

** قطعنامه سازمان ملل علیه ما نیست/با برجام چیزی را از دست ندادیم

وی ادامه داد: الان اجماع جهانی علیه ما نیست و قطعنامه سازمان ملل علیه ما نیست و من مسئول فنی هستم و در همین رابطه می‌گویم با برجام چیزی را از دست ندادیم و همه کار‌های خود را طبق یک آهنگ درست انجام می‌دهیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: برجام اجماع جهانی علیه ما را خنثی کرد و امروز دانش هسته‌ای را با آهنگی پیش می‌بریم و ساخت دو نیروگاه جدید را در دستور کار داریم.

رئیس سازمان انرژی هسته‌ای در پایان گفت: تقاضا داریم صدا و سیما با دوربین خود بیاید و دستاورد‌های هسته‌ای را ببیند که داریم نیروگاه جدید می‌سازیم.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب