در نشست شهردار فردیس با اعضای هیئت مدیره شرکت راه آهن جمهوری اسلامی مطرح شد:

  • ۱۳۹۷-۰۹-۲۴

ایجاد مجتمع ایستگاهی در فردیس/ پیشنهاد احیای ریل متروکه به منظور جابه جایی مسافر

 

شهردار فردیس با اشاره به طرح شرکت راه آهن جمهوری اسلامی مبنی بر ایجاد ایستگاه راه آهن در فردیس، گفت: پیشنهاد شهرداری فردیس احیای ریل متروکه این شهر به منظور جابه جایی مسافر است.

 

منوچهر غفاری در گفتگو با پایگاه خبری مدیریت شهری فردیس، به برگزاری نشستی با اعضای هیئت مدیره و مشاورین شرکت راه آهن جمهوری اسلامی در راستای ایجاد مجتمع ایستگاهی در فردیس اشاره کرد و افزود: یکی از برنامه های شرکت راه آهن جمهوری اسلامی، اتصال شهرهای اقماری به کلانشهرها توسط شبکه ریل راه آهن است. همچنین با عنایت به نقش موثر جابجایی مسافر با مترو به ویژه در کلانشهرها و شهرهای پیرامونی در نظر است شبکه خطوط راه آهن به خطوط مترو مرتبط شود.

 

شهردار فردیس با بیان اینکه وزارت راه و شهرسازی، شهرها را ریل پایه تلقی می کند، عنوان کرد: با توجه به این مهم شهرسازی کشور باید برمبنای ریل و حمل و نقل همگانی گسترش پیدا کند و این موضوع علاوه برکاهش اثرات زیست محیطی حاصل از استفاده خودرو در شهرها، صرفه جویی در مصرف انرژی را در پی دارد.

 

وی با اشاره به مجاور بودن کلانشهرهای کرج و فردیس با استان تهران و اینکه مسیر راه آهن تهران-تبریز از کرج عبور می کند، تصریح کرد: طرح جامعی را شرکت راه آهن جمهوری اسلامی برای ایجاد یک مجتمع ایستگاهی در فردیس تهیه کرده است به همین منظور این شرکت در راستای برگزاری نشستی مبنی بر افزایش تعامل با مدیریت شهری فردیس به منظور بهره وری مطلوبتراز این پروژه در دستور کار، اقدام کرده است.

 

خط ریل متروکه فردیس قابل احیا با کمترین معارض و هزینه است

 

غفاری با اشاره به اینکه ایستگاه پیشنهادی شرکت راه آهن در شمالی ترین نقطه شهر فردیس واقع است، توضیح داد: با توجه به این مهم، درصدد هستیم کانون جمعیتی فردیس و شهرهای پیرامونی را به مرکز استان و پایتخت کشور مرتبط کنیم.

 

وی با اشاره به ریل متروکه واقع در فردیس که در سنوات گذشته برای انتقال و تامین تجهیزات و انرژی مورد نیاز نیروگاه منتظرقائم مورد استفاده قرار می گرفته است، بیان کرد: این ریل انشعابی از خط راه آهن تهران- تبریز است که در حال حاضر متروکه و بلااستفاده است و قابلیت بررسی برای احیای مجدد را دارد.

 

شهردار فردیس با بیان اینکه پیشنهاد شهرداری فردیس به شرکت راه آهن جمهوری اسلامی، احیای ریل متروکه به منظور حمل و نقل مسافر است، اضافه کرد: این خط ریل، متروکه اما قابل احیا با کمترین معارض و هزینه است و با احیای آن می توان بیشترین خدمات را به شهروندان ارائه داد.

 

وی با بیان اینکه نباید ایستگاه مترو موجب انفصال بین محله ها و بافت اجتماعی شهر شود، گفت: طرح های ارائه شده در این نشست طرح های اولیه ای بود، به همین منظور در نشست های آتی به موضوعات مختلفی از جمله عدم انفصال میان محله ها رسیدگی می شود.

 

شهردار فردیس در بخش دیگری با اشاره به اینکه توسعه سرویس های حمل نقل عمومی موجب کاهش ترافیک شهری می شود، اظهار کرد: یکی از رویکرد های مهم مدیریت شهری فردیس در اجرای پروژه های عمرانی شهر، پیاده محوری و دوچرخه محوری است که در حاشیه ایجاد ایستگاه راه آهن در فردیس رویکرد پیاده محوری و دوچرخه محوری نیز رعایت می شود.

 

تعریض زیرگذرهای شیخ آباد و سرحداباد از مهمترین مطالبات شهروندان فردیسی است

 

وی با بیان اینکه حمل و نقل همگانی از مهمترین موارد مورد توجه وزارت راه و شهرسازی است، عنوان کرد: ریل پایه بودن حمل و نقل نیز از سیاست های مدیریت شهری در راستای صرفه جویی در مصرف انرژی، جلوگیری از آلودگی هوا و غیره است.

 

غفاری ایجاد مراکز شهری، تفریحی، تجاری در حاشیه شهر و استفاده مطلوب از اراضی با کیفیت پایین را از جمله نتایج مطلوب ایجاد مجتمع ایستگاهی در فردیس اعلام کرد و گفت: ایجاد این ایستگاه برای آینده شهر فردیس و شهر های همجوار مفید خواهد بود.

 

وی در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به پیگیری موضوع تعریض زیرگذرهای سرحدآباد و شیخ آباد از اعضای هیئت مدیره شرکت راه آهن جمهوری اسلامی در این نشست، خاطرنشان کرد: این دو زیرگذر برای شهروندان مشکلات بسیاری ایجاد کرده است و مقرر شد این موضوع را در جلسه آتی که با حضور معاون امور عمرانی استانداری البرز برگزار می شود، بررسی و پیگیری کنیم.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب