یک حامی پر و پا قرص دیگر برجام هم از حمایتش دست کشید

  • ۱۳۹۷-۰۹-۲۷

[su_note note_color=”#f6e79a” text_color=”#09136f”]تلاش آمریکا برای خروج از برجام، برنامه‌ای بود که دونالد ترامپ از زمان شرکت در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سر داشت و در نهایت در ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ دولت آمریکا رسماً از برجام خارج شد و بازگشت تحریم‌ها را اعلام کرد.[/su_note]

خبرگزاری تسنیم-پس از اعلام خروج آمریکا از برجام، حسن روحانی در یک نطق تلویزیونی گفت: «از این لحظه توافق برجام بین ایران و پنج کشور است. در این شرایط باید منتظر باشیم و ببینیم تا شش کشور بزرگ جهانی نسبت به توافق چگونه عمل می‌کنند.»

خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌هایی که بعضا تعلیق شده بودند، انتقادات زیادی را از سوی حتی حامیان برجام، متوجه حسن روحانی و تیم مذاکره کننده هسته‌ای کرد.

نقی آزاد ارمکی یکی از فعالان اصلاح‌طلب همان زمان گفته بود: دولت روحانی بعد از برجام تمام شد. وقتی که برجام به هم ریخت دولت روحانی نیز به اتمام رسید چون تمام هویت دولت را بر برجام گره زده بود. آقای روحانی ایده دیگری را به جز برجام مطرح نکرده بود. اگر ایده دیگری داشت هم چندان ایده‌های مهمی نبوده و نیستند.

روزنامه اصلاح‌طلب شرق هم که حامی دولت است و از تصویب برجام حمایت می‌کرد، ۵ اسفند ۹۶ در یادداشتی به قلم سردبیر خود نوشت: «در اواخر دوره اول دولت روحانی عیان بود که دیگر نمی‌توان به برجام دل خوش کرد و باید برای سیاستِ پسابرجام تدبیری دیگر اندیشیده می‌شد، که نشد».

این همان روزنامه‌ای است که دی ماه ۹۴ با تیتر درشت نوشته بود: «اطمینان تهران از اجرای برجام، امضای کری تضمین است». در متن این گزارش آمده بود: «عراقچی تاکید کرد: آنچه برای ما مهم است این است که برجام در مرحله اجرا با هیچ‌گونه خدشه و صدمه‌ای مواجه نشود، آقای کری این تضمین را به عنوان وزیر خارجه آمریکا به صورت کتبی با امضای رسمی داده است».

اما یکی دیگر از حامیان پر و پا قرص حسن روحانی و برجام که این روزها به جرگه منتقدین برجام بدل شده، مجید انصاری است. او پیشتر در در اردیبهشت ماه سال جاری گفته بود:همه تخم مرغ ها را در سبد برجام نگذاشته ایم و گزینه‌های مختلفی را در دستور کار داریم. اما همین مجید انصاری حالا چیزی کمتر از ۸ ماه نگذشته، روز گذشته گفته است: اینکه تمام تخم‌مرغ‌ها را در سبد برجام گذاشتیم کار اشتباهی بود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب