قلدرمآبی در جهان امروز پایان یافته است

  • ۱۳۹۷-۰۹-۲۹

[su_note note_color=”#f0ea9b” text_color=”#a5060a”] سرنوشت سوریه در دست مردم این کشور است/ هیچ کشوری قادر به خدشه دار کردن روابط ایران و ترکیه نیست [/su_note]

به گزارش حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان که به ترکیه سفر کرده است، پس از مراسم امضای اسناد همکاری در نشستی خبری مشترک با رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه، اظهار داشت: این پنجمین نشست شورای عالی همکاری‌های راهبردی بین دو کشور است که امروز با حضور مسئولین و وزرای دو طرف انجام گرفت و تصمیمات خوبی در زمینه توسعه روابط اقتصادی و تجاری اتخاذ شد.

وی افزود: جلسه خصوصی مفصلی با آقای اردوغان داشتیم و راجع به مسائل بین دو کشور، منطقه، بین المللی بحث‌های بسیار خوبی داشتیم. اساس روابط دو کشور بر اساس روابط دینی، فرهنگی، منافع مشترک و توسعه دو کشور است و هیچ کشوری قادر نیست این روابط برادرانه و صمیمانه را خدشه دار کند.

روحانی ادامه داد: از آقای اردوغان و دولت ترکیه به دلایل مواضع قاطع و صریح در برابر یکجانبه گرایی و تحریم‌های ظالمانه آمریکا تشکر می‌کنم. اقدام آمریکا علیه ایران صد درصد تروریستی است چراکه کشور‌ها و شرکت‌های دیگر را ارعاب می‌کند و آن‌ها را از اجرای تجارت آزاد می‌ترساند. عمل آمریکا بر خلاف مقررات بین المللی است و قطعنامه ۲۲۳۱ بعنوان یک قطعنامه الزامی از همه کشور‌ها می‌خواهد از برجام حمایت کنند و فضای مناسب تجاری را با ایران به وجود بیاورد.

رئیس جمهور تاکید کرد: فقط چند کشور در دنیا با تفکر آمریکایی، قطعنامه شورای امنیت را نقض کردند. معتقدیم دوران قلدرمآبی در جهان امروز پایان یافته و ملت‌های منطقه بر مبنای منافع مشترک تصمیم می‌گیرند. امروز جلسه شورای راهبردی روابط دو کشور برای بررسی و رفع موانع توسعه روابط دو کشور بود و در خصوص مسائلی، چون مالی، بانکی، پولی، تجاری، صنعت، گمرک، انرژی، حمل و نقل، توریسم، همکاری‌های فرهنگی بین دو کشور تبادل نظر کردیم.

وی با بیان اینکه ایران و ترکیه با هم می‌توانند آسیا را به طور کامل به اروپا وصل کنند، تصریح کرد: مسئولین کمیسیون‌های مشترک دو کشور امروز انتخاب شد که از طرف ترکیه آقای برات و از طرف جمهوری اسلامی ایران آقای واعظی برای پیگیری توافقات انتخاب شدند.

روحانی گفت: دو کشور در زمینه مسائل منطقه بر اساس توافق آستانه بر ادامه همکاری‌های خود تاکید کردند. سوریه برای ما بسیار مهم است و با توجه به اینکه سرنوشت این کشور در دست مردم سوریه است؛ تمامیت ارضی این کشور باید مورد احترام همگان باشد. دو کشور کاملا اتفاق نظر داریم و همکاری‌های خود را برای برقراری صلح و ثبات و امنیت ادامه خواهیم داد.

رئیس جمهور با اشاره به موضوع یمن، گفت: با توجه به شرایط بسیار سخت برای مردم یمن، دو کشور توافق کردیم در زمینه ایجاد صلح و ثبات در یمن و کمک به مذاکرات یمنی-یمنی و کمک‌های نوع دوستانه به مردم این کشور، با هم رایزنی و کمک داشته باشیم.

وی در پایان با ابراز امیدواری نسبت به برگزاری ششمین نشست همکاری‌های مشترک دو کشور در سال آینده میلادی در تهران، گفت: امیدواریم شاهد توسعه روز افزون روابط دو کشور باشیم.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب