تنهایی آمریکا بار دیگر در سازمان ملل مشخص شد

  • ۱۳۹۷-۰۹-۲۷

[su_note note_color=”#db93de” text_color=”#1b239e”]آمریکا بار دیگر با قطعنامه ای در مجمع عمومی سازمان ملل متحد مخالفت کرد که ۱۸۱ کشور جهان به آن رای مثبت دادند و تنها یک کشور با واشنگتن همسو شد.[/su_note]

به گزارش خبرنگار ایرنا، مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز دوشنبه قطعنامه ای را تصویب کرد که به موجب آن چارچوب بهتری برای استفاده نوآوری ها در جوامع آوارگان اجباری و میزبانان آنها مشخص می کند.
در یک تصمیم تاریخی، کشورهای عضو مجمع عمومی سازمان ملل متحد چارچوب جدید بین المللی را با عنوان «کمیته جهانی پناهندگان» تصویب کردند که جهان را ملزم می کند تا به جابجایی انبوه و بحران پناهندگان پاسخ دهد و پناهندگان و جوامع میزبان آنها از آن بهره مند شوند.
کشورهایی که با این قطعنامه مخالفت کردند، مجارستان و آمریکا بودند اما ۱۸۱ کشور به آن رای مثبت داد و سه کشور هم نظر خود را به صورت ممتنع اعلام کردند.
فیلیپو گراندی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در این زمینه گفت: هیچ کشوری نباید به تنهایی به هجوم عظیم پناهندگان پاسخگو باشد. بحران پناهندگان به مسئولیت جهانی نیاز دارد و کمیته جهانی پناهندگان، بیان قدرتمندی از نحوه همکاری ما در دنیای قطعه قطعه شده امروزی است.
کمیته جهانی پناهندگان به عنوان بخشی از قطعنامه سالانه کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد (UNHCR) است که بر پایه سیستم حقوق بین الملل موجود برای پناهندگان، به ویژه کنوانسیون پناهندگان ۱۹۵۱، حقوق بشر و قوانین بشر دوستانه بنا شده و یک ابزار عملی قانونی برای تقویت همکاری هاست.
اکنون بیش از ۶۸٫۵ میلیون نفر در سراسر جهان مجبور به گریختن به سراسر جهان شده اند که از این تعداد، ۲۵٫۴ میلیون نفر از مرزها عبور کرده اند تا پناهنده شوند.
قطعنامه مربوط به پناهندگان در حدود ۶۰ سال گذشته با اتفاق آرا به تصویب رسیده است اما این بار با توجه به سیاست های مهاجرتی دولت آمریکا، این کشور به آن رای مخالف داد.
هرچند قطعنامه های مجمع عمومی برای کشورها الزام آور نیست اما برای دبیرخانه سازمان ملل و ایجاد ساز و کار اجرایی کردن آن راهگشا است و می تواند مبنایی برای اقدامات بعدی باشد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب